boľševník jedovatý. Tieto rastliny, ktorým sa v našich podmienkach pre ich vysokokonkurenčnú schopnosť prežiť výborne darí, zničia všetko rastlinstvo okolo seba. V dnešnej dobe je v platnosti zákon, ktorý povoľuje likvidovať neprirodzené druhy rastlín, no ten istý zákon nijako nepostihuje ľudí, ktorí invázne rastliny pestujú doma. V obci Bretka istá dôchodkyňa pestuje jedovatý boľševník obrovský a odmieta ho dať zlikvidovať. Nik jej to však nemôže nariadiť aj napriek tomu, že rastlina produkuje látku podobnú bojovej chemickej látke yperit a môže spôsobiť smrť človeka.
"Našli sme ho tam pred dvomi rokmi. Dôchodkyňa ho porozdávala susedkám, ktorého hneď ako zistili, že je zdraviu škodlivý, nechali rastlinu chemicky zničiť. Táto pani nám však tohto roku nedovolila, aby sme tak urobili aj u nej," vysvetlila Emília Karasová zo Správy Národného parku Slovenský kras v Brzotíne.
Podľa jej slov zákon hovorí o tom, že invázne rastliny sa majú likvidovať na náklady šíriteľa. Za šíriteľa sa pokladá každý, kto rastlinu rozmnožuje a podáva jej mladé výhonky ďalej. Invázne rastliny však na rozdiel od klasických majú schopnosť rozmnožiť sa vegetatívne i generatívne a za šíriteľa sa tak dá označiť aj vietor, voda, či zver, ktoré semená rastlín posúvajú.
Likvidácia zlatobyľa obrovského a kanadského, ktorý je v okolí Rožňavy katastrofálne premnožený, je finančne náročná záležitosť. Firmy, ktoré sa likvidáciou inváznych rastlín zaoberajú, si za mechanickú likvidáciu, čo je kosenie, pýtajú 1,5 koruny za meter štvorcový, v prípade, že ide o rastlinu do výšky pol metra. Nad pol metra sa táto suma zvyšuje o 0,50 halierov a pripočítať treba aj sumu za hrabanie. V prípade boľševníka je nutné chemické ničenie, pri ktorom sa do odseknutých stoniek rastlín vlieva chemikália, ktorá zničí korene rastliny. Škody, ktoré tieto rastliny spôsobujú, sa netýkajú len zdravia obyvateľstva. Furokumaríny, ktoré produkuje boľševník, sú látkou, ktorú odborníci prirovnávajú k chemickej bojovej látke yperit. Tam, kde kedysi rástla šťavnatá pastva pre dobytok, ostane po napadnutí územia inváznymi rastlinami len stvrdnutá hmota.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.