štatutárom v obci, za svoju odvedenú prácu zodpovedá len občanom. Zákonom má dokonca stanovený aj funkčný plat. Jedinú sankciu voči starostovi môžu iniciovať poslanci, ktorí rozhodujú o udelení či neudelení odmien k funkčnému platu."
Občania nemajú veľa možností, ak sú nespokojní s prácou starostu. Základným právom sú voľby. Počas funkčného obdobia je však jedinou možnosťou miestne referendum. Také, aké sa neúspešne uskutočnilo aj v Hermanovciach. „Okrem miestneho referenda neexistuje zákonný spôsob, ako sa zbaviť nehodného starostu počas jeho funkčného obdobia. Slovenský zákon o obecnom zriadení totiž prijal filozofiu takzvaného silného starostu - zákonne tak stojí na úrovni miestnych poslancov, kompetenčne je dokonca silnejší ako poslanecký zbor," dodáva Rončák.
Podľa advokáta Vladimír Pirošíka, špecializujúceho sa na komunálne právo, ak by sa pán Probala obrátil na Obvodný úrad v Prešove, starosta by mohol dostať za ignorovanie jeho žiadosti o informácie až 50-tisícovú pokutu. Ako ďalej hovorí Pirošík, „neodôvodnená mesačná absencia starostu je ale, bohužiaľ, z pracovnoprávneho hľadiska nesankcionovateľná. Ibaže by starosta ako štatutár postihol sám seba."
Čo sa týka neobsadenia jedného poslaneckého miesta, nové voľby by predseda parlamentu musel zo zákona vyhlásiť iba vtedy, ak by už v obci neboli žiadni náhradníci. Nemôže tak však urobiť v posledných šiestich mesiacoch pred riadnymi voľbami. „V tejto chvíli sú teda takéto úvahy už bezpredmetné," uzatvára právnik.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.