Lešková, bývajúca na najvyššom poschodí v paneláku na Šrobárovej ulici v Prešove.
Pod ňou, v tom istom paneláku na Sídlisku Sekčov, žije pani, ktorá tam chová dvoch kocúrov. Tiahne sa odtiaľ nepríjemný zápach, o ktorom sme sa presvedčili priamo v byte pani Leškovej. "Čím sú staršie, tým je to s nimi horšie. Teraz tu zapácha denno-denne," posťažovala sa V. Lešková. Jej problém sa tiahne už niekoľko rokov. Spočiatku bola trpezlivá a aj zápach z dolného poschodia bol najprv sporadický. Postupne sa však stával pravidlom. "Bola som za susedkou. Ona však tvrdí, že jej mačky nesmrdia, že to u mňa smrdí," povedala pani Lešková, podľa ktorej tie kocúry prakticky nevychádzajú z bytu.
Jej susedka sa vraj bráni tým, že kocúry sú vykastrované. Zdá sa, že to nepomáha, smrad za mačkami je v byte pani Leškovej jasne cítiť. Presvedčili sme sa o tom priamo na mieste.
Potvrdila nám to tiež domová dôverníčka, pani Sotáková, ktorá povedala, že skúšali aj iné opatrenia. "Požiadali sme Spravbyt o kontrolu vzduchotechniky. Zápach však neustal. Z tohto hľadiska to boli vyhodené peniaze. Z našej strany sme urobili všetko, čo sme považovali za dostupné a vhodné." Podľa domovej dôverníčky je problém v legislatíve a ťažko sa dá vyriešiť. "Keď budeme takto žiť v panelákoch, že budeme svoje práva uplatňovať na úkor práv iných, ďaleko nedôjdeme," podotkla dôverníčka.
Problém s mačkami a smradom sa po rokoch trpezlivosti rozhodla Valéria Lešková riešiť cez rôzne inštitúcie. Problémom je však skutočne nedostatočná legislatíva. "Minulý rok som ešte aj políciu volala. Evidujú štyri záznamy," podotkla pani Lešková, ktorá sa obrátila aj na mestských policajtov, či na Mestský úrad v Prešove. Napísala žiadosť o pomoc pri riešení dlhotrvajúceho problému, keď sa zápach od mačiek jej tlačí do bytu. "Napriek všetkým upozorneniam k náprave nedochádza," píše V. Lešková a dodáva, že platí za byt prvej kategórie, ktorý je pritom niekedy neobývateľný. Tvrdí, že vopred avizované kontroly v byte dotyčnej susedky "nevedú k vyriešeniu problému". Faktom je, že námatková kontrola je možná iba so súhlasným súdnym rozhodnutím. V zime sa navyše k problémom so zápachom pridáva ešte jeden, a to s vykurovaním. Pani Lešková je totiž nútená prakticky nonstop vetrať, čím logicky dochádza k úniku tepla. Mestský úrad zvolal konfrontáciu oboch susediek, otázne je, čo sa na nej dá dosiahnuť.
Osloviť sme chceli aj dotyčnú susedku, ktorej kocúry znepríjemňujú život obyvateľov paneláku. Nikto nám však dvere neprišiel otvoriť. Za nimi sme akurát počuli mačacie mňaučanie.
Ako je to s chovom mačiek
Chov mačiek čiastočne rieši všeobecne záväzné nariadenie mesta z roku 2002 o chove a držaní zvierat. Podľa informácií z radnice sa však mesto vo svojich normách priamo nezaoberá týmito zvieratami, v prípade mačiek nevedie ani štatistiku. Otázka zápachu a životného priestoru mačiek je vecou posúdenia hygienika, respektíve veterinára. Podľa spomínaného nariadenia však môže mesto uložiť fyzickým osobám pokutu do výšky tisíc korún, prípadne v priestupkovom konaní môže byť uložená orgánmi štátnej správy pokuta do výšky 4 000 Sk. Nariadenie je ale napísané zmätočne, na jednej strane kategorizuje mačku do rovnakej kategórie ako psa, na druhej strane sa však už ďalej venuje iba výlučne psom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.