efektívne. V praxi to bude vyzerať tak, že konkrétny pracovník bude celý deň monitorovaný pri práci. Presne to má v pláne ako súčasť personálneho auditu prevádzkovateľ Nemocnice s poliklinikou v Gelnici, nezisková organizácia Pro Vitae.
Podľa riaditeľa nemocnice Ing. Juraja Paulinského v súlade s výsledkami auditu, je v pláne napríklad premiestnenie konkrétnych ľudí na iné oddelenia. Prepúšťanie by bolo krajným riešením. Vedenie chce týmto spôsobom maximálne zefektívniť prácu v nemocnici.
Pacienti majú možnosť v gelnickej nemocnici využiť služby chirurgického, interného, detského, gynekologicko-pôrodníckeho, doliečovacieho a novorodeneckého oddelenia. Ide o spolu 110 lôžok. Podľa nedávno vykonaného auditu aú lôžkové oddelenia využité iba na 72 percent. „Podľa plánu na rok 2006 je každé oddelenie samostatne hospodáriacim strediskom, ktoré je zároveň plne zodpovedné za dosiahnuté výsledky. Plnenie aktuálneho plánu je na úrovni 72 percent. Našou snahou je získať opätovnú dôveru u pacientov a obnoviť dobré meno gelnickej nemocnice," odpovedal riaditeľ J. Paulinský na otázku KORZÁRA, ako spôsobom plánujú zaplniť lôžkovú časť nemocnice na sto percent.
Ako uviedol šéf odborov v gelnickej nemocnici Peter Mirvaj, zatiaľ nemajú námietky voči postupom nových majiteľov nemocnice. „Zastavili pád nemocnice," pripustil. On sám pracuje v zdravotníctve 20 rokov ako röntgenový laborant. Podľa jeho slov na ich pracovisku nie je možné vysedávať a neplniť si pracovné povinnosti. „Denne zröntgenujem asi 50 ľudí. Okrem toho sme aj na ultrazvukovom pracovisku. Moja práca, to však nie je iba pacient, obnáša napríklad aj administratívu či archiváciu snímok," vysvetlil P. Mirvaj.
KORZÁR požiadal o názor aj prezidentku Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Magdalénu Hadačovú. Ako uviedla, nepozná situáciu v gelnickej nemocnici. Ako hovorí, zdravotných sestier je v slovenských nemocniciach málo, mnohokrát vykonávajú činnosti, ktoré prislúchajú lekárom či pomocnému personálu. „Počas pracovnej zmeny sú v časovom strese. V niektorých prípadoch dostanú poverenie a podávajú pacientovi vnútrožilovú liečbu, čo je prácou lekárov. Problémom je aj zastupovanie sestier z lôžkových oddelení na ambulanciách. Niektoré zdravotné sestry robia prácu, ktorá vôbec nesúvisí s ošetrovaním pacientov, pretože chýba personál. Napríklad umývajú dlážku, majú na starosti prádlo alebo nahrádzajú prácu sanitárov pri rannej toalete pacientov," popísala M. Hadačová.
Podľa výpočtov komory zdravotná sestra má na jedného pacienta iba 15 minút času, a to počas 8 hodinovej pracovnej doby. Na jednom nemocničnom oddelení zvykne byť 30 pacientov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.