nepatria. Napríklad na cintorín v Paškovej dala obec kontajner slúžiaci na nepoužiteľné vence a kvety. "Našli sme tam však už aj vyše sto kusov nových kravát a topánok. Neviem si predstaviť, kto to tam zahodil. Domáci určite nie, pretože také zásoby oni nemajú," hovorí starosta obce Zoltán Csefo. Divoké skládky v obci zlikvidovali už dávnejšie, zaobstarali nádoby na odpad, pričom sociálne slabším rodinám umožnili nákup na splátky. Vyprázdňovanie veľkokapacitných kontajnerov na cintoríne s vecami, ktoré tam nemajú čo robiť, však stojí obec nemalé peniaze.
V Hrušove v okrese Rožňava majú zase problém s odpadom v blízkosti chatovej oblasti. Namiesto otvorených veľkokapacitných kontajnerov dal starosta rozložiť po celom katastri uzatvorené. Mýlil sa, keď si myslel, že matrace, chladničky a iné nepotrebné predmety ľudia zahadzovať prestanú, lebo sa im do kontajnerov nezmestia. "Čím ďalej, tým je to horšie. A mám veľké podozrenie, že to robia niektorí majitelia chát, teda nie domáci obyvatelia. No načo by aj nosili matrace cez celú dedinu až ku chatám, keď majú bližšie skládku?! Ale len pod chatami nachádzame neporiadok. Nezmestí sa im to do kontajnerov? Dajú to všetko vedľa nich. A mne potom chodia výzvy od ochrancov prírody na vypratanie. Mám na to 30 dní, o týždeň je to zasa také, aké bolo predtým," ponosuje sa Gabriel Parti.
Pri kontajneroch našiel už aj kože z divých svíň a potreby do domácností. "Nahádžu tam všetko, čo si len dokážete predstaviť. Pritom do obce pravidelne chodia špeciálne autá z Banskej Bystrice a zo Serede, ktoré zbierajú zvlášť elektronický šrot, zvlášť pneumatiky i akumulátory. Vždy to vyhlásim do obecného rozhlasu, aby to ľudia priniesli na určené miesto." Starosta hovorí, že ustrážiť, aby bolo v kontajneroch len to, čo tam patrí, sa nedá. Vždy to dá pozbierať zamestnaným na aktivačných prácach, ale dlhú trvácnosť poriadok nemá.
V Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca zašla situácia tak ďaleko, že sa tam chodia nepotrebných vecí zbavovať aj cudzí návštevníci. "Zastane tu auto, vystúpi človek, vyloží vrece s komunálnym dopadom, hodí to k nám a ufujazdí," sťažuje sa starosta. Na tamojšom cintoríne našli namiesto kvetov zariadenie z domácností, oblečenie, haraburdy z pôjdov a pivníc. "Stolitrové chladničky dávajú k malým kontajnerom. Ale objemnejšie odnesú na cintorín, lebo tam máme veľkokapacitný kontajner". Obec stojí odvoz plného kontajnera mesačne 8-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.