zriaďovateľ. Budova je súčasťou areálu na Komenského ulici, kde sa nachádza aj druhá základná škola, ktorej zriaďovateľom je mesto. Rivalita a spory medzi cirkevnou a mestskou školou trvajú už roky a prejavili sa aj na utorkovom rokovaní mestského zastupiteľstva, na ktorom primátor Ladislav Šterbinský (KDH) predložil poslancom návrh na predaj budovy cirkevnej školy s priľahlými pozemkami. Cena týchto nehnuteľností je podľa znaleckého posudku 3,6 milióna korún. Medzi pozemkami je aj parcela, na ktorej stojí nová mestská telocvičňa, postavená za peniaze Úradu vlády SR, ministerstvo školstva, Biskupského úradu v Spišskej Kapitule, mestského úradu a tunajšieho farského úradu.
Ako informoval kontrolór František Stanislav, biskupský úrad požiadal o odkúpenie školy za symbolickú korunu, čo mesto považuje za neprijateľné. „Preto sa hľadali iné alternatívy a jednou z nich je aj zámena nehnuteľností," uviedol kontrolór. Cirkev ponúkla mesta výmenou za školu budovu bývalej osobitnej školy a k tomu časť svojich lesov, prípadne cirkevné pozemky pri budove zdravotného strediska.
Výmena nehnuteľností rozprúdila ostrú diskusiu. „V prvom rade si treba uvedomiť, že nie my chceme predať, ale biskupský úrad chce kupovať. Je to náš obchodný partner. Ide o verejný majetok. Návrh je pre mesto jednoznačne nevýhodný. Nerozumiem, prečo sa má predať pozemok pod telocvičňou a načo nám bude stará budova osobitnej školy? Načo ju kupujeme, keď ju nevyužijeme?" napadol výmenu nehnuteľností poslanec Michal Kiššák (kandidoval za SDĽ).
Nesúhlas s predajom pozemkov pod telocvičňou vyjadril aj riaditeľ mestskej školy Pavol Gubka. „Len hlúpy gazda predá pozemok pod vlastnou budovou," zdôraznil. Pripomenul, že vlani išli všetky peniaze na investície v školstve do výstavby telocvične, ktorá slúži žiakom cirkevnej školy. „V našej škole sa nič nepostavilo, o všetko musíme prácne žobrať," dodal P. Gubka.
Uprednostňovaním jedného subjektu pre ostatnými nazval dianie okolo cirkevnej školy M. Kiššák. „Celá táto transakcia je absolútne nevýhodná pre mesto s podozrením na konflikt záujmov u viceprimátora," skonštatoval.
Stanislav Blaščák (SDKÚ) je totiž zástupcom primátora a súčasne riaditeľom cirkevnej školy. Ten jeho tvrdenia odmieta. „Ak si dobre spomínate, podnet na predaj školy prišiel od samotných poslancov, od Ivana Čurillu, ktorý povedal, že na pozemku stojí cirkevná škola a nedá sa nijako inak využiť, tak ho dajme biskupskému úradu. Zámena nehnuteľností je výhodná pre obidve školy," obhajoval transakciu S. Blaščák. Pripomenul, že cirkev v minulosti dala jednu zo svojich budov v meste na zriadenie školy za symbolickú jednu korunu.
Ostrú diskusiu rázne ukončil primátor a dal hlasovať. Z prítomných siedmich poslancov boli traja za, traja sa zdržali a jeden bol proti, predaj školy teda neschválili.
„Rozhodnutie mestského zastupiteľstva rešpektujeme," uviedol Ján Dravecký, riaditeľ školského úradu Biskupstva Spišské Podhradie. Zdôraznil, že pri vysporiadaní vlastníckych vzťahov nejde z ich strany o žiadne špekulácie. „Ak sa má škola rozvíjať po všetkých stránkach, je dôležité, v akom vzťahu je k priestorom, v ktorých pôsobí, či ich vlastní alebo je v prenájme. Aj v prípade uchádzania sa o rôzne granty z európskych fondov sú dôležité vlastnícke vzťahy," objasnil J. Dravecký. Podľa jeho slov by si mali poslanci uvedomiť, že aj do cirkevnej školy chodia deti zo Spišských Vlách. „Nemáme žiadne bočné úmysly, sledujeme len jeden cieľ - aby sa škola mohla ďalej rozvíjať," uzavrel riaditeľ biskupského školského úradu.
Poslanec M. Kiššák navrhol vytvoriť pracovnú komisiu za účasti štatutárov škôl aj biskupského úradu, ktorá sa bude zaoberať predajom cirkevnej školy. Jeho poslaneckí kolegovia tento návrh podporili. Pracovné rokovanie sa uskutoční 6. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.