v Javorovej doline vo východnej časti Vysokých Tatier. Táto náučná geologická plocha sa nachádza v lokalite Podmuráň, podľa ktorej bola aj pomenovaná.
V expozícii dominujú vzorky jednotlivých druhov hornín dotlačené na tieto miesta ľadovcom. "Ide o horniny, ktoré sa vo Vysokých Tatrách nachádzajú od ich vzniku až podnes. Malé časti každej vystavenej horniny sú zbrúsené tak, aby bola jasne viditeľná jej štruktúra," ozrejmil Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u.
Súčasťou geologickej expozície v prírode sú panely s fotografiami a podrobným popisom zrodu Tatier. "Keďže výrazový slovník geológie je pre mnohých laikov zložitý, snažili sme sa ho pretlmočiť do ľahko zrozumiteľných textov. Pritom každý z nich dopĺňa fotografia alebo kresba, ktorú si priamo na mieste môže turista porovnať so skutočnosťou," doplnil I. Stavný.
Javorinskej geologickej expozícii dominuje žulový balvan s plastikou znázorňujúcou praveké more, z ktorého Tatry vzišli. Súčasnú situáciu dokresľuje panoramatická fotografia Vysokých Tatier s popisom vrcholov, ktoré má turista možnosť vidieť pred sebou.
Expozíciu v Tatranskej Javorine dopĺňa vydanie obrazovej skladačky "Kamenná minulosť a premeny Tatier", ktorú chcú autori náučnej plochy využiť na ekovýchovné účely na školách od septembra tohto roku. Táto obrazová publikácia je k dispozícii aj návštevníkom múzea Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.