generácie si k nej len veľmi ťažko hľadajú cestu. O kvalite významných diel tohto žánru prišla presvedčiť Prešovčanov Štátna filharmónia z Košíc. Vystúpila v ideálnych priestoroch pre klasiku, v historickej budove Čierneho orla. Pod vedením amerického dirigenta Járaya Istvána uviedla tri skladby svetovo uznávaných autorov.
Koncert sa začal známymi úryvkami muzikálu West Side Story od Leonarda Bernsteina. Košickí hudobníci predstavili poslucháčom vrcholné dielo tvorby tohto pedagóga, klaviristu a predovšetkým skladateľa. Skladba znela presne ako vystrihnutá zo soundtracku k filmu, alebo divadelnej drámy. Ďalšou lahôdkou večera bol Američan v Paríži amerického skladateľa Georga Gershwina. Hneď od začiatku skladby bol poslucháčom evidentný príklon autora k francúzskej hudobnej vlne 20. rokov minulého storočia. Okrem klasických hudobných prvkov priniesol Američan v Paríži zvuky francúzskeho veľkomesta nevynímajúc ani trúby áut. Niektoré swingové a džezové prvky zasadené v skladbe zmenili orchestrálny ansámbel na big band. Poslednou a snáď najznámejšou skladbou večera bola 9. symfónia Antonína Dvořáka, mimochodom, učiteľa Georga Gershwina. "Novosvetská" ako sa symfónia označuje, odzrkadľuje autorovo zaľúbenie sa v americkej ľudovej hudbe.
O kvalite prevedenia jednotlivých skladieb netreba ani písať. Košická filharmónia predviedla hŕstke poslucháčov nie len bravúrny hudobný výkon, ale určite nadchla srdcia tých, ktorí sa s vážnou hudbou ešte len zoznamujú. "Nič sa nevyrovná živému zvuku symfonického orchestra," vyjadril svoj bezprostredný pocit z koncertu 21-ročný Kamil Kuropčák z Prešova (na snímke). Na otázku, čo mladíka priviedlo na koncert vážnej hudby, odpovedal: "Už dávno som sa nezúčastnil žiadneho koncertu tohto žánru. Nechal som sa zlákať kamarátom. Na jeho odporúčanie som sa rozhodol prísť. Určite svoje rozhodnutie neľutujem. Ak by som sa o koncerte nebol dozvedel od neho, nevedel by som, že sa podobné podujatie vôbec uskutoční." Podľa jeho slov boli jedinou vadou koncertu neobsadené miesta. Pritom vstup na toto kultúrne podujatie bol bezplatný.
Mladých ľudí v dnešnom čase klasická hudba neoslovuje. Tento fakt potvrdilo aj samotné, prevažne vekom staršie obecenstvo. "Nevyrástol som na klasike, no mám klasické hudobné vzdelanie. K tomuto žánru som sa dostal prostredníctvom mojej hudobnej školy. Cítim v nej základ v mnohých hudobných žánrov, predovšetkým však v metalovej hudbe," tvrdí K. Kuropčák. "Mnohí, aj keď sú hudobnými poslucháčmi, nepoznajú základy, z ktorých vychádza množstvo populárnej tvorby. Ak by sme hudobníkom dosadili namiesto sláčikových nástrojov a dali im do rúk elektrické gitary, namiesto kontrabasov, basové gitary, vytvorili by sme rockovo-metalovú skupinu určite výnimočnej kvality," zdôraznil mladý hudobný nadšenec.
Autor: Vladislav ŽEMBA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.