potvrdili súčasné predpoklady a mesto by sa rozhodlo ísť cestou využívania geotermálnej energie na vykurovacie účely, podľa primátora Kežmarku Igora Šajtlavu by prví Kežmarčania mohli vykurovať svoje príbytku už o päť až sedem rokov.
Primátor Šajtlava vidí výhody využívania tohto druhu energie v jej ekologickejšom charaktere oproti tradičným zdrojom a lacnejšej cene: "Či už zásoby plynu alebo ropy sú vyčerpateľné, na druhej strane, informácie ktoré máme hovoria o nedoziernych ložiskách vody, vrátane teplej." Vedenie mesta má predstavu, že po kladných výsledkoch prieskumu by sa na tento zdroj energie napojilo centrálne kúrenie v celom meste.
Podľa islandského experta Dávida Stefánssona (na snímke) by sa ložiská mohli perspektívne využiť aj na rekreačné účely ako bazény a podobne. "Tých využití je viacero. Presnejšie však bude možné o týchto veciach hovoriť až po obdržaní výsledkov výskumu. Faktom ale je, že v súčasnosti Kežmarok z týchto zdrojov nevyužíva nič," povedal D. Stéfansson. Podľa islandského odborníka prípadnú konečnú cenu určí až výskum. "Keby sa ukázalo, že by to nebolo lacnejšie, prečo by ju ľudia potom mali používať? Výhodou je, že ide o vašu energiu a nie import. Tá sa tu možno mohla využívať už niekoľko rokov," doplnil Stéfansson, pričom ešte raz zopakoval, že teraz je prvoradý výskum a všetko ostatné sa bude odvíjať od jeho výsledkov.
Investícia do prieskumu by mesto mala stáť 4 000 eur. Na prípravách výskumu spolupracuje aj Technická univerzita vo Zvolene.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.