plemena bígl. Ľudia sa boja epidémie, uhynuté zviera nemá kto odstrániť. Kompetentní si problém pohadzujú ako horúci zemiak, nikto nechce mať v rukách čierneho Petra.
"Niekedy pred týždňom sme tu so sesternicou venčili jej psa. Z brehu sme zbadali, že vo vode leží uhynuté zviera. Radšej sme odtiaľ rýchlo išli preč," popísal nám školák Miroslav Kanka (na snímke). Jeho otec je rozhorčený, radšej zakazuje svojmu synovi približovať sa ku psovi. "Bojíme sa epidémie, nevieme na akú chorobu ten pes zomrel ani ako dlho je vo vode," povedal nám. Jeho sused Mgr. Marián Daniel zatelefonoval na mestskú políciu, aby už končene odstránili uhynuté zviera, jeho snaha bola bezvýsledná.
"Vieme o tejto situácií, telefonovali nám ľudia v piatok. Správcom toku je však Slovenský vodohospodársky podnik. Informovali sme ich o tom, ak nám vytiahnú uhynuté zviera na breh, my ho už vieme spratať a postarať sa o asanáciu," popísal zástupca náčelníka Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ondrej Boroň. Úplne inú rétoriku však v tomto prípade používa správca Hornádu. V nedeľu nás vedel informovať iba dispečer na pracovisku v Košiciach. "Overil som si to všetko, nie je to naša záležitosť. My máme na starosti iba odstraňovanie následkov živelných pohrôm. Riešime situáciu, ak sa vybreží voda alebo ak niekto vypustí do vody vo veľkom množstve škodlivé látky. O psa by sa mal postarať integrovanný záchranný systém alebo hasiči. Uhynuté zviera musí predsa prezrieť veterinár, či nejde o nebezpečnú chorobu," informovali nás zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Gordický uzol rozťal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Spišskej Novej Vsi MVDr. Peter Kochan. "Za likvidáciu odpadu je zodpovedný pôvodca. Keďže je neznámy, odstrániť ho musí obec či mesto v katastri ktorého sa odpad nachádza bez ohľadu na to, či uhynuté zviera je v rieke," uviedol P. Kochan.
Ako by mal vlastne majiteľ psa postupovať ak mu uhynie štvornohý priateľ človeka? "Ak pes uhynie doma, majiteľ by mal privolať kafilériu, ktorá sa postará o asanáciu psa. Za jeden kilogram sa platí 15 korún. Ak niekto príde k nám so psom, ktorý je starý či chorý a chce ho dať utratiť, my následne zabezpečíme asanáciu," vysvetlil nám MVDr. Emil Košický z Veterinárnej kliniky v Spišskej Novej Vsi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.