modrotlače. Technické vybavenie dielne je vlastníctvom Podtatranského múzea v Poprade. Samotná dielňa sa nachádza v Hranovnici. Kvôli zlému stavu drevenej časti je dnes mangeľ u levočských reštaurátorov z oblastného levočského ateliéru.
Samotný mangeľ nie je až taký vzácny, zaujímavý je však svojimi rozmermi. Ide o poriadny kolos. Ako nám popísali reštaurátori, mangeľ je dva meter vysoký a osem metrov dlhý. Jeden trám niesli štrnásti muži. Z Hranovnice do Levoče rozobratý mangeľ previezli na nákladnom aute. Tento stroj je poskladaný zo spolu 3 ton dreva a 5 kubíkov kameňa. Kým bol funkčný, v dielni ho obsluhovali traja ľudia. Poháňaný bol jedným koňom, ktorý, chudák, musel kráčať stále dookola.
"Z našej strany ide o umelecko-remeselnú prácu. Stroj je rozobratý, dávame do poriadku hlavne drevenú časť. Nahlodal ho zub času, v stodole, kde sa nachádzal je vlhko a mokro, nečudo, že drevná hmota je nahnitá, napadol ju červotoč," popísal vedúci Oblastného ateliéru v Levoči Ing. Ivan Tkáč. Zatiaľ majú reštaurátori vyčlenených na opravu 100-tisíc korún. Ako nám priamo na mieste vysvetlil L. Slebodník, drevené časti práve natiera špeciálnym roztokom proti červotočom.
Mangeľ má približne sto rokov. V našom regióne je celá spomínaná dielňa na výrobu modrotlače ojedinelá. Spiš totiž nie je typický výrobou takejto látky. Výroba modrotlače prevládala hlavne v západnej časti Slovenska.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.