zaviazanými očami, či streľba na horiace sviečky - takto vyzerala rozlúčka s letom v roškovskej osade pri Doľanoch.
Pripravili ju pracovníci slovenskej pobočky organizácie Človek v tiesni spolu s dobrovoľníkmi, prevažne študentmi romistiky z Prahy, ktorí strávili letné prázdniny v Roškovciach a starali sa o zmysluplný voľný čas detí. Dobrovoľníčka Zuzana Bodnárová ich učila zbierať liečivé bylinky a pripravovať z nich čaje, tých trpezlivejších zasvätila do tajomstva makrame - viazania uzlov, ktorého výsledkom môžu byť dekoratívne predmety, no aj praktické tašky, ponúkané na predaj. „Niektoré dievčatá to veľmi bavilo, stretávali sme sa každý deň a od dvanástej do piatej sme sa venovali makrame. Chcela som docieliť, aby robili veci, ktoré môžu aj predávať," hovorí Z. Bodnárová.
Nikola Tulejová, jedna z jej zverenkýň, je dnes odborníčkou na liečivé rastliny. „Naučila som sa zbierať mätu, materinu dúšku, harmanček. Dá sa povedať, že ich už dobre poznám," hovorí 14-ročná Nikola. Z nazbieraných byliniek uvarili čaj na osvieženie pre súťažiace deti, zdolávajúce osem disciplín.
Miškovi Čonkovi sa darilo, na štartovacej karte mu rýchlo pribúdali zaplnené kolónky, dokazujúce absolvovanie jednotlivých súťažných disciplín. Okrem toho sa dvanásťročný Michal predviedol aj ako dobrý herec - v divadelnej rozprávke o studni hral najdôležitejšiu úlohu. „Bol som studňa. Každý deň sme nacvičovali, bolo to pekné, ale trošku som sa bál," priznal trému pred vystúpením.
Rovnako tréma potrápila aj Dalibora Tuleja, ktorý hral kosca s pravou kosou v ruke. „Celý august sme venovali príprave rozlúčky s letom, deti si samé zhotovovali rekvizity, kostýmy. Sú šikovné," chváli ich Vendula Jabůrková zo spoločnosti Človek v tiesni. V Roškovciach pôsobí od marca, kedy tu otvorili komunitné centrum. Počas školského roka sa venovali príprave detí do školy, učeniu, písaniu úloh. Na školské povinnosti nezabudli ani počas letných prázdnin. Každý deň mali letnú školu, deti sa dve hodiny predpoludním učili.
Tohtoročné prázdniny boli pre roškovské deti iné ako predošlé. Predtým chodili do Klčova kúpať sa na priehradu, zbierať jablká, ríbezle, na brigády. „Tento rok sme sa snažili, aby ich čas bol stále naplnený, chodili sme na výlety do zoo v Spišskej Novej Vsi, na hrad, so staršími deťmi sme boli na stanovačke. Bolo to prvýkrát, čo boli stanovať a veľmi sa im to páčilo," dodáva V. Jabůrková.
Po dvoch letných mesiacoch prejde tunajšie komunitné centrum z prázdninového rytmu na klasický školský systém - deti si tu po návrate zo škôl v Spišskom Hrhove či v Levoči napíšu domáce úlohy, pripravia sa na ďalší deň, zahrajú sa či vyskúšajú svoju šikovnosť pri výtvarných prácach.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.