najpestovanejšiu plodinu spišského regiónu na svojich poliach dokonca celkom "odpustili". Problémy s dopestovaním a výhodným predajom zemiakov sú dobre známe - vrtošivé počasie s dlhotrvajúcimi zimami, nájazdy dlhoprstých a lacný dovoz zo zahraničia.
"Ešte minulého roku sme zemiaky pestovali, tohto sme už ani nesadili. Mali sme problémy s cenovými reláciami, tak sme mali len pre vlastných ľudí. Príčin je viacero, medzi nimi kolísavaná rentabilita, malý záujem kvôli lacnému dovozu zo zahraničia a, samozrejme, časté krádeže, s ktorými si neporadila ani strážna služba," uviedol predseda Poľnohospodárskeho a roľníckeho družstva v Hranovnici Dušan Slavkovský.
Podľa jeho slov so stúpajúcim počtom motorizovaných zlodejov priamou úmerou narastali nájazdy zlodejov. Aj preto nahradila tento rok zemiaky repka. "Sústredili sme sa na živočísnu výrobu a krmivá," doplnil priority hranovnického družstva jeho predseda. Pritom zemiaky vo časoch "najväčšej slávy" kedysi trónili na stoosemdesiatich hektároch patriacich družstvu.
Nie všade si však na druhý slovenský chlieb poľnohospodári ťažkajú. "Úroda bude síce menšia ako minulého roku, zato kvalitnejšia. Zemiaky sme posadili na päťdesiatich šiestich hektároch, zo sadzbových máme približne osemnásť ton na hektári, z konzumných asi dvadsať," povedal predseda PD v Spišskom Bystrom Ján Lopúch.
Družstvo už stihlo vybrať zemiaky na sadzbu, u konzumných si zatiaľ pochvaľujú kvalitu. "Najmä tie neskoršie sú kvalitnejšie než minuloročné. Skoré zemiaky kvôli dlhotrvajúcemu zimnému počasiu nechytili jarné zrážky, na druhej strane nám letné suchá ušetrili boj s plesňou," doplnil predseda PD v Spišskom Bystrom.
Napriek každoročnému poklesu počtu hektárov s posadenými zemiakmi sa poľnohospodári zo Spišského Bystrého pestovania tejto typickej plodiny nechcú vzdať. "Niektoré družstvá už zemiaky nemajú, preto nemáme problém s odbytom. Časť úrody ide do veľkoskladov, školských jedální, či zotavovní, alebo nemocnice," uviedol J. Lopúch. Družstvo v súčasnosti koketuje s myšlienkou pestovania rasce. Vraj ide o finančne zaujímavejšiu plodinu než zemiaky, no "tých sa v žiadnom prípade nechceme vzdať. Táto plodina určite na naše polia patrí," dodal predseda PD v Spišskom Bystrom.
Úrodu si družstvo, tak ako ostatné, musí strážiť. Podľa predsedu im náklady na strážnu službu pohltia v prepočte približne 2,5 až 3 hektáre dopestovaných zemiakov. "Polia strážime od augusta až do posledného zberu," povedal Lopúch.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.