však v týchto dňoch vyniesol rozsudok, v ktorom konštatuje, že uznesenie Výkonnej rady SČK zo dňa 6. 6. 2004 v časti týkajúcej sa pozastavenia funkcie prezidenta Milana Kručaya (na snímke) je neplatné. Zákonný postup je totiž taký, že prezidenta volí aj odvoláva Snem SČK a Výkonná rada ako treťostupňový orgán nemá právo rozhodovať v tejto veci.
"Obviňovali ma, že som neoprávnene použil prostriedky SČK a uzavrel nevýhodnú nájomnú zmluvu v objekte bratislavského ústredia. Nič z toho sa v procese vyšetrovania ani na súde nepreukázalo ako pravdivé. Nedokázali, že som prevzal 48-tisíc korún a nájomná zmluva pre prevádzkovateľa kaviarne v suteréne objektu sa nakoniec ukázala ako výhodná," uviedol k obvineniam Milan Kručay. Dodal, že konaním generálneho sekretára Bohdana Telgárskeho, ktorého označuje za iniciátora celej kauzy, pošpinili jeho meno doma aj v zahraničí, znemožnili mu výkon funkcie prezidenta, aj právo na prezumpciu neviny.
Celá aféra plná škandalóznych obvinení sa začala v apríli 2004. Spúšťacím mechanizmom bola zrejme hĺbková kontrola z Ministerstva financií SR. Podľa publikovaných záverov kontroly totiž SČK nezákonne použil 32 miliónov korún.
Po júnovom akte pozastavenia funkcie prezidenta pre Milana Kručaya nasledovalo podanie žaloby na Okresný súd v Prešove. "Keď obvinenia nepresadili tu, podali trestné oznámenie na Okresnú prokuratúru v Bratislave, ale aj tá ďalšie konanie zastavila. Celou záležitosťou sa opäť zaoberal Okresný súd v Bratislave, ale zástupcovia SČK na pojednávania spravidla neprišli. Posielali len právničku a aj preto spor trval dva roky," dodáva k okolnostiam M. Kručay.
Medzitým, ako hovorí, na pokyn B. Telgárskeho mu vypli telefóny, znemožnili mu vstup do bratislavskej aj prešovskej kancelárie, dokonca prikázali strážnej službe, aby ho nevpustila ani do objektu Ústredia SČK. Počas jedného zasadnutia v Prešove mu vzali bez jeho vedomia služobné auto a osobné veci nechali pohodené na lavičke. To všetko ešte skôr, ako sa jeho vina, či nevina preukázala. "Keď sa v decembri 2004 konala na ústredí tlačová beseda, nepustili ma tam, preto som prostredníctvom svojho právnika doručil B. Telgárskemu odvolací dekrét z funkcie generálneho sekretára, na čo som mal plné právo. Neakceptoval ho, ani sa voči nemu neodvolal. Naopak, naďalej podpisoval všetky dokumenty, faktúry aj odmeny zamestnancom, čo podľa mňa nie je v súlade so zákonom," pripomenul Kručay.
Do kresla prezidentky SČK zasadla Helena Kobzová a snem v Banskej Bystrici v júni 2005 ju vo funkcii potvrdil. Podľa rozsudku OS Bratislava sa teda zdá, že SČK má teraz dvoch prezidentov. Snem totiž M. Kručaya reálne nikdy neodvolal. "V zákone ani v stanovách SČK nie je jasne určené funkčné obdobie prezidenta, ktorého volí aj odvoláva Snem SČK. Preto si myslím, že pán Kručay prezidentom stále je. Pozastavenie jeho funkcie je neplatné a ja som presvedčený, že súd trvanie jeho funkcie potvrdí," uviedol jeho právny zástupca Jozef Bujňák. Po vydaní právoplatného rozsudku sa chcú odvolať na krajský súd a požiadať, aby sudca presne definoval tento fakt. Inak povedané, aby stanovil, či M. Kručay je alebo nie je naďalej prezidentom SČK.
Priestor na vyjadrenie sme chceli dať aj Bohdanovi Telgárskemu. Opýtali sme sa ho, ako hodnotí rozsudok Okresného súdu v Bratislave, respektíve, kto je teda prezidentom SČK? „Rozsudok ešte nie je právoplatný. Zatiaľ sa k tomu nebudem vyjadrovať," reagoval na našu otázku.
V tej súvislosti nás zaujímalo, prečo v decembri 2004 neprevzal od M. Kručaya odvolací dekrét. "Generálneho sekretára podľa stanov menuje do funkcie výkonná rada. Je síce pravda, že funkciu potvrdzuje podpisom prezident, ale v tom čase sa výkonná rada týmto dekrétom, alebo listom od pána Kručaya vôbec nezaoberala. Ani ja."
Na otázku, aké ďalšie kroky budú nasledovať a aké zadosťučinenie bude od SČK žiadať, M. Kručay reagoval: "Ide mi nielen o očistenie môjho mena, ale aj mena Červeného kríža na Slovensku aj v zahraničí. Týmto škandálom bolo značne pošpinené poslanie aj činnosť tejto humanitárnej organizácie."
Právny zástupca J. Bujňák však urobil aj iné kroky. Podal žalobu na SČK o náhradu škody, aby nedošlo k premlčaniu nárokov a požiadal tiež o analýzu všetkých dokumentov. "Som presvedčený, že analýza odhalí všetky nezákonné postupy v SČK a bude to mať trestnoprávnu dohru," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.