v Galérii Átrium spoločnú výstavu. Doplnili ju o diela a inštalácie, na ktorých pracovali už doma, ale ako na vernisáži Stanislav Bubán (na snímke) poznamenal, "odchádzam domov s množstvom inšpirácií z tohto mesta, na ktorých budem ešte pracovať."
Obaja autori majú okrem toho, že sú východniari a uznávaní výtvarníci oveľa viac spoločného. Tak napríklad v súčasnosti obaja prednášajú na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ich niekdajším učiteľom bol známy prešovský akademik Juraj Kresila. "Som rád, že si na študentské časy spomínajú radi. Boli dobrí študenti. Ešte viac ma teší, že keď teraz učia, občas ma vraj citujú," povedal J. Kresila na vernisáži. Neskrýval, že výstavy si nemohol nechať ujsť, bol zvedavý ktorým smerom sa jeho študenti v tvorbe vybrali.
Stano Bubán sa narodil v Sečovciach (okres Trebišov) a lásku ku štetcom a plátnu získal už v útlom detstve. Jeho otec je totiž známy maliar a v tvorbe sa navzájom podporovali aj so sestrou, ktorá je tiež výtvarníčkou. Prvú spomienku na Prešov má ešte z mladosti, keď ako gymnazista prišiel reprezentovať školu na matematickej olympiáde. Vzdelával sa, tvoril a od roku 1987 svoje diela aj vystavoval na samostatných autorských výstavách. Nielen doma, ale aj v Českej republike, v Poľsku a Rakúsku. Keď už je reč o Rakúsku, vo Viedni po prvý raz vystavoval v roku 1989, kde ho do svojej galérie pozval Ján Fekete (na snímke na titulnej strane), ktorý takto pomáhal viacerým slovenským výtvarníkom prezentovať sa v zahraničí. Inak povedané, jeho galéria sa stala akýmsi premostením medzi slovenskými a rakúskymi umelcami. Jeho manželka ho v tom celé roky podporuje.
A kto je vlastne Ján Fekete? Korene má v obci Buzica (okres Trebišov), no krátko po skončení Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave odišiel do Rakúska. "Hľadal som cestu, cítil som sa tu na Slovensku nepotrebný. Pricestoval som do Prešova a chcel som sa poradiť s pánom Kresilom, ale vtedy som ho nenašiel a tak ma nenapadlo nič iné, ako emigrovať," povedal nám v neformálnom rozhovore. Usadil sa vo Viedni a žije tam dodnes. Vzdelanie si rozšíril o štúdium na Vysokej škole úžitkového umenia vo Viedni a na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. V súčasnosti na bratislavskej VŠVU vedie ateliér kresby. Má za sebou množstvo autorských výstav prevažne v zahraničí a vari aj preto je táto spoločná výstava v metropole Šariša výnimočná. Popri maľbe a kresbe často pracuje aj s médiami ako je počítač, či laserové lúče. Obrazy podčiarkuje zaujímavými inštaláciami, keďže je mu blízke aj úžitkové umenie.
Pripomíname, že verejnosť sa môže s ich tvorbou zoznámiť v prešovskej Galérii Átrium. Výstava potrvá do 20.novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.