na úrovni 22 percent. Číslo prekvapilo vzhľadom k tomu, že nezamestnanosť sa dlhé roky pohybovala tesne pod 30 percentami. Dvadsaťdva percent je zatiaľ najnižšie percentuálne číslo, aké sa v súvislosti s nezamestnanosťou v posledných šiestich rokoch spomenulo. Keď v roku 2004 začali vznikať úrady práce sociálnych veci a rodiny (UPSVaR), bolo v okrese nezamestnaných viac ako desaťtisíc ľudí, čo predstavovalo 30,96 percentnú mieru nezamestnanosti. Dnes žije v okrese takmer tridsaťtisíc ekonomicky aktívnych obyvateľov, teda tých, ktorí môžu pracovať. Prácu nemá 6 900 z nich.
Riaditeľka UPSVaR v Rožňave Dana Lacková na margo tohto počtu hovorí. "Ďalšie znižovanie nezamestnanosti pôjde už len veľmi pomaly. Vyčerpali sme kvalitné pracovné sily. V sieti nám uviazli najmä ľudia so základným vzdelaním, ktorých zamestnávatelia nechcú. Technológia výroby značne pokročila a tam, kde si kedysi vystačil občan s učňovským vzdelaním, dnes zamestnávatelia požadujú minimálne maturitu. Naše možnosti sa tak oklieštili, no flintu do žita stále nehádžeme," hovorí riaditeľka povzbudzujúco.
Podľa jej slov, sa za pomerne úspešnou zamestnanosťou ukrýva aj nárast podnikov, ktoré zamestnávajú vysoké množstvo ľudí. "Napríklad Kovostroj Dobšiná zamestnáva 160 ľudí, rožňavský Gemtex má 784 zamestnancov, SHP Slavošovce aj po rozdelení na dve firmy zamestnával ku koncu minulého roka 194 ľudí. Ďalej je tu SCA Hygiene product v Gemerskej Hôrke, Mayser v Rožňave, Carmeus Slovakia, ten má okolo stovky zamestnancov," vyratúva riaditeľka.
Z uvedeného teda vyplýva, že Rožňavský okres nie je s pracovnými príležitosťami na tom až tak zle, ako sa na prvý pohľad javí. Svedčí o tom aj príchod troch veľkých obchodných reťazcov, ktorí tiež zamestnávajú vysoký počet ľudí, no odliv zamestnancov z malých potravín nebol až taký markantný, ako sa predpokladalo. "Našou úlohou na začiatku, bolo postupne oslovovať firmy. Ponúkali sme im vyškolenie zamestnancov, organizovali výberové konania šité na mieru, burzy práce, voľné pracovné miesta uverejňujeme pravidelne v Korzári a v Ujszó. Všetko preto, aby sme čo najviac pomohli jednej aj druhej strane. Dovzdelávavame ďalšie množstvo ľudí, ktorí sa budú môcť uplatniť ako opatrovateľky, či murári v zahraničí," hovorí riaditeľka. Podľa nej sa však mamutia práca vyplatila a dnes nepracuje zväčša len ten, kto robiť nechce, alebo ten, kto sa z rôznych sociálnych dôvodov zamestnať nemôže. Osobitnú skupinu však tvoria Rómovia. "Aj o tejto skupine ľudí máme s kolegyňami jasnú a ucelenú predstavu, ako im dopomôcť k práci. Verím, že sa nám podarí zamestnať aj takých, ktorí od skončenia školy ešte nepracovali, hoci od vtedy uplynulo aj 10 rokov," povedala D. Lacková. Ako na záver dodala, keď do regiónu príde investor, vrátia sa sem aj tí, ktorí za prácou odišli. Stúpne tak počet zamestnaných a tí budú svojimi mzdami, vytvárať rastúcu pridanú hodnotu okresu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.