ktorý zatelefonoval hasičom, že v dedine horí dom. Povedal aj číslo domu, pričom informácia spočiatku pôsobila dôveryhodne. "Horí mi strecha," koktavo a potom trasľavým hlasom oznamoval človek, ktorý sa predstavil menom majiteľa "horiaceho domu". Ten však od rána nebol doma a keď dorazili hasiči, vo vnútri našli jeho manželku. "Muž odišiel ráno do roboty," povedala manželka a tak, ako ona, ani osadenstvo domu o žiadnom požiari nad svojimi hlavami netušilo. Akurát sa dymilo z komína. O tom, že dom v dedine môže naozaj horieť, svedčil aj spätný telefonát hasiča na číslo mobilu, z ktorého páchateľ telefonoval. Do zbytočného "cirkusu" neznámy páchateľ zatiahol aj starostu Paškovej. "Skúšali sme telefonovať aj na číslo, z ktorého muž telefonoval, ale už nikto nebral. Medzitým vyšli von hasiči z Rožňavy, ja som zavolal aj ich kolegov z Kunovej Teplice. A zároveň vyšli k domu, ktorý mal horieť, aj obyvatelia obce, či netreba pomôcť a zistili, že vlastne nič nehorí," povedal starosta obce Zoltán Csefo.
V strede dediny sa zbehli dva hasičské autá a po nich aj policajti. Toto všetko spôsobil človek, po ktorom budú pátrať aj muži zákona. Vedúceho technicko prevádzkového odboru Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rožňave Zoltána Šalamona už situácia v Paškovej začína poriadne rozčuľovať. "Teraz niekto telefonoval z mobilu, my máme jeho číslo a dali sme ho aj polícii. Ale z Paškovej nám niekto pravidelne, každý deň vyzváňa, že horí. Z telefónnej búdky, ktorá je v obci. Už ju dám asi zlikvidovať," netají svoje rozhorčenie nad zábavkou nejakého človeka. "Jeden taký výjazd do Paškovej stojí 2 až 2,5 tisíca korún. Nehovoriac o tom, že nás v tom čase môžu potrebovať ľudia, ktorých obydlie skutočne horí ". Toto bol po dlhom čase prvý výjazd hasičov do Paškovej.
Falošné telefonáty si už totiž radšej overujú u starostu, alebo na obecnom úrade. Až keď im tam potvrdia, že naozaj horí, okamžite vyrážajú. Inak by ich výjazdy stáli mesačne desaťtisíce korún. "Jednu ženu sme už našli. Tá nám vyvolávala denne aj 50 krát, že horí. A bežne sa stane, že si takto krátia čas deti na autobusových zastávkach, kým čakajú na autobus, alebo ľudia v telefónnych automatoch," hovorí Z. Šalamon. Jednou z takých lokalít je podľa neho aj obec Čoltovo. "Dokonca sú schopní neexistujúci požiar potvrdiť pri spätnom telefonovaní". Od začiatku roka absolvovali rožňavskí hasiči 20 až 25 zbytočných výjazdov. Bolo by ich viac, keby nepoužívali všelijaké iné metódy overovania. Nie vždy sa to však dá a príkladom toho je aj včerajší prípad. Páchateľovi takéhoto trestného činu hrozí za šírenie poplašnej správy trest odňatia slobody až na dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.