kontrolórov presvedčilo až päť záškolákov. Kontrolný tím zložený z policajtov, pracovníčok sociálneho odboru Mestského úradu (MsÚ) v Poprade a zástupcov popradského úradu práce včera preveroval domáce internetové a iné kaviarne i pohostinstvá. Účelom razie bolo zistiť, koľko žiakov sa včera ráno namiesto do školy vybralo do barov, či obchodných centier.
Z dvanástich preverených zariadení natrafil kontrolný tím na piatich záškolákov. "Mal som byť na koncerte, ale nešiel som," snažil sa vysvetliť svoj pobyt v internetovej kaviarni na Juhu študent tretieho ročníka Strednej priemyselnej školy v Poprade. Na otázku, či rodičia vedia, kde sa nachádza, samozrejme odpovedal: "Nie." Podľa pracovníčky sociálneho odboru na MsÚ v Poprade Petry Závackej napriek tomu, že pre neho už povinná školská dochádzka skončila, upovedomia rodičov, kde trávil synátor včerajšie dopoludnie. "Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sa s nimi skontaktuje, nakoľko je zo Staroľubovnianskeho okresu, v Poprade býva na internáte," vysvetlila postup riešenia prípadu Petra Závacká.
Párik záškolákov našiel kontrolný tím aj v jednom z popradských hotelov. "Zo školy som sa vypýtal skôr, robil som sa, že mi je zle, nechcel som písať písomku z fyziky," prezradil jednu z fínt záškoláka študent stredného odborného učilišťa stavebného. "Aj dá sa, aj sa nedá uliať, ako kedy," odpovedal na otázku, či je to jednoduché "vypadnúť" zo školy skôr, než skončí vyučovanie. Jeho spoločníčka, žiačka ôsmej triedy základnej školy, sa vyhovárala na lekára, kam mala ísť aj s mamou, no tá nedorazila. "Spolužiačka odkázala učiteľke, že neprídem, lebo mi je zle," snažila sa vysvetliť svoju prítomnosť v hoteli, kde žiaden lekár neordinuje, ôsmačka.
Podľa P. Závackej môžu byť dôvody záškoláctva rôzne. "Prichytenie dieťaťa je pre nás signálom, na ktorý reagujeme upozornením rodiča aj školy formou pohovoru. Následne na to vykonávame šetrenie v rodine, či išlo o ojedinelý prípad, alebo signalizuje vážnejšie problémy a s rodinou treba pracovať. Pokiaľ by boli opatrenia zo strany rodičov nepostačujúce a opakovane zistíme aj iný problém, napríklad zlú starostlivosť a iné okolnosti, existujú represívne opatrenia, či možnosť uložiť výchovné opatrenia, ale to sú už krajné prípady. Deti vedia, čo platí na triedneho učiteľa a dokážu si vymyslieť vierohodnú výhovorku," vysvetlila Závacká.
Medzi záškolákmi evidujú na odbore školstva MsÚ v Poprade aj jednu rekordérku. "Jedna žiačka ôsmeho ročníka mala v minulom roku až 87 neospravedlnených hodín," uviedla vedúca odboru Alena Madzinová.
Žiaden z včera prichytených záškolákov nemá trvalé bydlisko v Poprade. Kontrolóri počas razie neprichytili žiadneho školáka popíjať počas vyučovania alkoholické nápoje.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.