na bohoslužbách a ako obvykle chcel zapáliť sviečky na hroboch svojich blízkych. Aké však bolo jeho zdesenie, keď niektoré náhrobné kamene boli pováľané.
Pozostalí, ktorí majú pochovaných svojich príbuzných na levočskom evanjelickom cintoríne sú zhrození. Vandali na mieste večného odpočinku opäť vyčíňali. Ich posledná návšteva však nemá obdobu. Bez štipky úcty a piety pováľali spolu 29 náhrobných kameňov. Okrem toho niekto rozbil výplne vitrážnych okien na kaplnke cintorína. Škodu vyčíslili na jeden milión korún.
"Je to hrozné. Keď som zbadal, že pomník krstného otca mojej mamy je zváľaný, s ostatnými pozostalými sme prešli celý cintorín. Naskytol sa nám hrozný pohľad. Čo z toho tí vandali majú? Ničiť cudzie hroby," nešetril slovami zdesenia O. Sútor.
Ťažké náhrobné kamene pováľané po zemi budú musieť dať na pôvodné miesto iba za pomoci žeriavu. Bohužiaľ, niektoré kamene nevydržali vyčíňanie vandalov a praskli. Bezcitní "návštevníci" sa dokonca pokúsili dostať do jedného z hrobu. Svedectvom toho je čiastočne odkrytá platňa. Možno ich od toho odradila ťažká váha krytu.
Cirkevníci z Levoče aj kvôli častému vyčíňanie vandalov vytvorili občianske združenie. Cieľom je starať sa o opustené hroby a apelovať na správcu, ktorým je mesto, aby viac dbalo o toto posledné miesto odpočinku. "Cintorín sa síce nachádza v meste na viditeľnom mieste, aj tak tu chodievajú vandali. Nachádzame tu prázdne fľaše od alkoholu či plechovky od sprejov a farieb. Mestské zastupiteľstvo sme žiadali, aby tu inštalovali kamerový systém alebo aby tu častejšie hliadkovali policajti. Chýba aj osvetlenie," popísal nám ďalší Levočan Milan Tinaj.
"Mesto Levoča je správcom a majiteľom cintorínov, ktoré sa nachádzajú na území mesta. Mesto Levoča ako majiteľ cintorína sa stará o jeho údržbu. Na tomto cintoríne sa už nepochováva a je to už len pietne miesto. Evanjelický cintorín nie je voľne prístupný verejnosti, je zabezpečený oplotením. Iné cintoríny v správe mesta, ako v súčasnosti využívaný mestský cintorín, sú voľne prístupné verejnosti dokonca z viacerých vstupov," uviedol pre KORZÁR hovorca magistrátu Mgr. Jozef Cvoliga.
Na evanjelickom cintoríne v Levoči sa nachádza asi 2-tisíc hrobov. Pochovávať tu zakázala vtedajšia moc v roku 1958. Posledné miesto odpočinku tu majú napríklad tak významní ľudia ako Gustáv Hoeppner, ktorý inicioval výstavbu tatranskej železnice, Georg Gergei bol zase majiteľom obce Toporec. Cintorín je riadne oplotený, brána je zamknutá. Nachádza sa na relatívne frekventovanom mieste. Z jednej strany susedí z obytnými domami, z druhej strany je to cesta medzi Popradom a Prešovom. Levočskí evanjelici sa snažia získať cintorín do svojho vlastníctva v rámci reštitúcie.
Ako pre KORZÁR uviedol zástupca krajskej policajnej hovorkyne z Prešova por. Mgr. Daniel Džobaník, policajný vyšetrovateľ v Levoči začal trestné stíhanie vo veci trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.