Rožňavskom okrese traja českí, dvaja poľskí a šiesti slovenskí furmani. Sú to najlepší kočiši, ktorí postúpili z regionálnych súťaží vo svojich krajinách. "Furman je veľmi staré remeslo, no aktuálne bude ešte dlho. Kedysi furmani pracovali v lesoch, so záprahom volov, dnes im pomáhajú kone. Lesná technika sa totiž nedostane všade a osem až desať percent dreva sa dá priniesť len s konským záprahom," vysvetľuje riaditeľ odštepného závodu v Revúcej Lesov SR Igor Viszlai. Hlavným umením furmanov je ovládanie koní, práca s nimi aj s drevom.
A to všetko ukážu dnes v súťaži. Pretekať budú v disciplíne zvanej furmanský slalom. Budú musieť zdolať prekážkovú dráhu, s koňmi aj vozom zájsť do fiktívnej maštale. Disciplína nazývaná práca s drevom zahŕňa ukážky furmanskej práce v lese. Napríklad ťah dreva za koňom, prechod cez dráhu a cúvanie s drevom na čas. Pre návštevníkov podujatia bude vari najatraktívnejší takzvaný silák ťažký ťah. V tejto súťaži ide hlavne o kone. Najväčší počet bodov dostane ten, ktorý utiahne najviac kíl dreva. "Náš rekord drží kôň českého majiteľa, ktorý na súťaži v Nemecku utiahol 2 200 kilogramov dreva," dodáva I. Viszlai.
V Dobšinej bude súťažiť podľa neho 22 koní. "Sú to všetko chladnokrvné plemená určené na prácu s drevom. Napríklad norik muránsky, norik sliezsky, českomoravský belgik a poľský chladnokrvný kôň," vyratúva I. Viszlai. Porota bude tak, ako furmani, medzinárodného zloženia. Každý zúčastnený štát deleguje svojho rozhodcu. Hodnotiť budú predovšetkým čas, za ktorý zvládnu súťažiaci splniť úlohu. Súčasťou akcie budú folklórne vystúpenia, stánky s občerstvením a ľudovými remeslami, sokoliari, lesná pedagogika, ale aj dražba koňa. Záujemcov o podujatie v Dobšinej nasmerujú na miesto konania smerové tabule.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.