okrese dokopy 2600, je až tisíc takých, čo doteraz museli vyžiť s pár korunami. Príkladom je istá dvojica dôchodcov (z etických dôvodov neuvádzame ich mená), ktorým odbor sociálnych vecí bude doplácať viac ako 4-tisíc korún.
V Revúckom okrese je chudobných dôchodcov ešte viac. Z 505 žiadostí uspelo až 485 ľudí, ktorí boli posudzovaní samostatne, alebo ako dvojica. "Je veľa ľudí, ktorí doteraz žili s veľmi mála peňazí. Príklad, ktorý sme uviedli na začiatku je taký najmarkantnejší. Dvojica žila len s príjmu manžela, pretože manželka dostávala k dôchodku svojho partnera len príspevok asi 500 korún," hovorí vedúca sociálnych veci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Matilda Jakubíková. Podľa jej slov starkí reagovali na zmeny a pozvania ne preratávanie ich príjmov rôzne. "Jedni sa tešili, iní nám zas nedôverovali a potrebné doklady nám dávali so strachom. Zrejme boli poučení o kadejakých podvodoch. V celku však musíme zhodnotiť, že na oznámenie o doplácaní dávky k dôchodku reagovali s radosťou," hovorí M. Jakubíková.
K dôchodcom mali úradníci najprv chodiť domov. Keď však zistili aký vysoký je počet starých ľudí s nízkymi príjmami, museli ich úradníci sústreďovať na obecných úradoch. "Papiere mali väčšinou všetci v poriadku. Starší ľudia sú v tomto smere poriadni. Horšie to však bolo v prípadoch, keď si vdovci neuplatnili nárok na vdovský dôchodok. Systém je totiž postavený tak, že občan musí využiť všetky zákonné príspevky, ktoré mu patria až potom sa dopočítava dávka v hmotnej núdzi," vysvetlila Matilda Jakubíková.
Z toho teda vyplýva, že po doložení rozhodnutia o priznaní, alebo nepriznaní vdovského dôchodku sa počet tých, ktorým štát finančne vypomôže ešte o máličko zvýši. Najnižšia dávka v hmotnej núdzi pre dôchodcu bola vyčíslená na 350 korún.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.