Ukrajinou), pričom medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ by bol voľný pohyb. Všetko však nasvedčuje tomu, že v októbri 2007 sa tento proces nestihne a termín pristúpenia k "schengenu" sa posunie.
"Ešte v septembri sme spolu s kolegami europoslancami dali Európskej komisii otázku na tému prípadného oddialenia vstupu nových členských krajín EÚ do Schengenského priestoru a zároveň sme podali návrh na písomné vyhlásenie Európskeho parlamentu k tejto problematike. Chceli sme touto našou iniciatívou upozorniť zodpovedných na nepríjemné následky možného odsunutia termínu. Zároveň sme vyzvali Európsku komisiu, aby pri rozhodovaní nad termínom zrušenia hraničných kontrol na vnútorných hraniciach, brala ohľad na zachovanie dôvery občanov voči Európskej únii," uviedol slovenský poslanec Európskeho parlamentu Milan Gaľa. Europarlament sa zaoberal témou modernizácie Schengenského informačného systému, ktorú treba spraviť ešte pred zrušením kontrol na hraniciach. M. Gaľa vysvetlil, že "vstupom nových štátov do EÚ sa starý informačný systém používaný v starých členských krajinách už nedá využívať. Ten už funguje od deväťdesiatych rokov minulého storočia a je obmedzený na použitie maximálne 18 krajinami."
Vytvorenie Schengenského informačného systému má garantovať pre obyvateľov Európy využívanie výhod v oblasti voľného pohybu osôb. Zároveň je však Achillovou pätou. "Jednoznačné rozhodnutie ešte nie je. Špecifikujú sa niektoré veci, aby sa celý proces zvládol po technickej stránke. Na druhej strane, krajinám, ktoré majú vonkajšie hranice, bolo vytknuté, že - s výnimkou Slovinska - neplníme podmienky, pre pristúpenie k Schegenskému dohovoru," povedal ďalší slovenský europoslanec Ján Hudacký.
Občania SR tak ešte stále nemôžu naplno využívať výhody členstva v oblasti voľného pohybu osôb bez hraničných kontrol na hraniciach s Poľskom, Maďarsko, Českou republikou a Rakúskom - krajín, ktoré sú členmi Európskej únie. Všetko nasvedčuje tomu, že prijatie "schengenu" sa posunie o ďalší rok.
Schengenský informačný systém umožňuje výmenu informácií a spoluprácu kompetentných úradov jednotlivých členských štátov. Slúži na evidenciu a vyhľadávanie osôb a vecí prechádzajúcich vonkajšou hranicou a voľne sa pohybujúcich v rámci územia EÚ. Novinkou v systéme bude zavedenie registrácie biometrických údajov, zvýšená kontrola systému a vzájomné prepojených varovaní. V budúcnosti bude možné prepojiť napríklad varovanie o odcudzenom aute s varovaním o osobe, na ktorú bol vydaný zatykač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.