zložité byrokratické postupy a podať informácie na zrozumiteľnej úrovni ľuďom v jednotlivých členských krajinách je úlohou stoviek novinárov. Či už takých, ktorí sú v Bruseli deň čo deň, alebo takých, ktorí prichádzajú za konkrétnymi aktivitami, ako na nedávny Európsky týždeň regiónov a miest - Open Days2006.
"Cesty do centrály EÚ som sa, poviem pravdivo, viac bála ako sa
tešila. V prípade zahraničných služobných ciest totiž nejde o výlet, ale o
tvrdú 'makačku'. Navyše človek je odkázaný len a len na seba," povedala nám regionálna spravodajkyňa Slovenskej televízie Diana Murdziková, ktorá doposiaľ ako novinárka absolvovala iba jednodňovú cestu do Poľska. Dianu, spolu s kameramanom Albínom Horňákom, čakal náročný program. Ako však povedala, pomohol jej kontakt na Dom slovenských regiónov a navyše "Brusel je jednoduché mesto a orientácia v ňom bola bezproblémová". Perličkou je, že v sídle Európskej komisie sa novinára stretla so svojim kamarátom z pionierskeho tábora Dušanom Šandorom, ktorý v belgickej metropole pracuje. Viac než pracovný program ju zaskočilo teplé počasie. Na margo svojej "misie" v Bruseli podotkla: "Asi by si to mal vyskúšať každý novinár. Je to dobrá škola
života i našej novinárskej profesie." Ako dodala, nevyhnutnosťou je znalosť cudzích jazykov.
Jej kolega z STV Martin Thuma je v Bruseli dennodenne. "Má to výhody i nevýhody. Výhodou je, že niektorý deň sú iné témy, ktoré dominujú na Slovensku a vtedy je čas sa lepšie pripraviť na ďalšie dni," povedal Martin, ktorý sa v ten deň na nedostatok roboty sťažovať nemohol. Informoval o služobnej ceste predsedu parlamentu, o Open Days a monitoroval aj zasadnutie prezídia Strany európskych socialistov, na ktorom sa rozhodovalo o pozastavení členstva Smeru... "Nestíha sa to, ale musí sa, pretože najneskôr o siedmej musí byť príspevok pokrytý, postrihaný, nahovorený a poslaný do Bratislavy. Musí to byť hotové, v tejto robote neexistuje nie." Zaujímalo nás, či niekedy nemá problém zháňať témy. "Nie. O témy tu určite nie je núdza. V komisii, rade i v parlamentne vždy niečo deje. Európska komisia vydáva denne minimálne päť - šesť stanovísk, z ktorých sa vždy aspoň jedno konkrétne nájde také, ktoré sa týka aj Slovenska a dá sa spracovať tým spôsobom, aby to bolo zaujímavé aj pre slovenského diváka," reagoval M. Thuma a dodal: "Európa je predsa len vzdialená od ľudí a mojou úlohou je aj to, trochu ju priblížiť z toho ľudského hľadiska, aby videli, že to nie je len tá mašinéria."
Ingrid Oravcovú z Trenčianskych novín najviac prekvapila "vysoká profesionalita všetkého, čo sa tu organizuje". Zároveň však dodala, že úroveň jednotlivých uznesení, ktoré sa v Bruseli prijímajú, často nemajú takú vysokú kvalitu. Z profesionálneho hľadiska ju potešil rozhovor so slovenským eurokomisárom. "Figeľ je milý ujo," podotkla s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.