týždeň bez prívodu vody. Nemajú čo piť, nemôžu prať, ani umývať sa. Dôvod je jednoduchý - firma, ktorá spravuje ich bytový dom, dala zastaviť prívod vody do ich obydlí. Niekoľko rodín totiž dlhuje desiatky tisíc korún za odber vody. Na neplatičov však doplatili aj tí, ktorí dlh na vodnom nemajú.
Po vodu si preto všetci chodia do studničky na konci obce. Vodu si nosia aj z nádrže na cintoríne, ktorá slúži na polievanie kvetov. Túto úžitkovú vodu však obec dováža fekálnym vozidlom z Torysy a nie je určená na pitie. "My ju nepijeme. Je mútna. Používali sme ju na pranie alebo na splachovanie záchoda," vravia deti z bytovky. "Nechápem, prečo odpojili aj nás, ktorí platíme. Nás to nezaujíma, že oni majú dlhy. Ja mám iba ročné dieťa, ako sa mám o neho postarať bez vody. To nie normálne. Nám, ktorí platíme, nech prídu vodu znova zapojiť," rozhorčuje sa Dana Duždová. Jej sestra Valéria Kováčová - Peštová je na tom podobne: "Deti sa zašpinia a nemáme ich kde a ako umyť. Preto ich do školy ani neposielame. Nemôžeme ich tam poslať špinavé," vraví matka 8-ročného Dežka. Jej suseda Pavlína Duždová dodáva: "Prečo by sme mali trpieť aj my, ktorí si každý mesiac všetko zaplatíme. Veď takto sa žiť nedá. Máme malé deti, vodu potrebujeme." Do nosenia vody zapojili rodičia aj svoje deti. Jedno dieťa prinesie naraz dvadsať litrov vody. Denne musia ísť po vodu niekedy aj desaťkrát.
Vodárne odstavili vodu na žiadosť firmy Sabyt, ktorá spomínané byty spravuje.
Eviduje nehradené platby za dodávku vody vo výške takmer 157-tisíc korún. "Za vodu nám nedĺžia iba štyri rodiny. Ostatných osem bytov vyrobilo celkovo sekeru vo výške 156 653 korún. Výška ich dlhu na jednu rodinu je rôzna, najvyššia je 55-tisíc," informuje riaditeľ Sabytu Sabinov Róbert Jurášek. Problém je však aj v tom, že obyvatelia bytovky počas minuloročnej zimy neoprávnene odoberali elektrickú energiu. "Napojili sa na schodišťový elektromer. Kúrili si takýmto spôsobom a vyrobili sekeru za 80-tisíc korún. Teraz sa nemá kto priznať, preto to budeme zrejme riešiť súdnou cestou. Dlh sa rozrátal na celú bytovku, pretože preukázateľne je na elektromere elektrika natočená," dodáva riaditeľ. Z dvanástich bytov je osem v osobnom vlastníctve. Zvyšné štyri sú obecné. A práve tie majú najvyšší dlh. Ten by mohla pokryť obec a následne od svojich nájomníkov dlh vymôcť. Nádej na znovuzapojenie vody majú Rómovia teda až vtedy, ak sa na spoločnom rokovaní budúci pondelok dohodnú zástupcovia obce so Sabytom. "Keby obec vyrovnala dlh za tie štyri nájomné byty, s ostatnými dlžníkmi sa budeme snažiť dohodnúť na splátkovom kalendári, pretože tí nedĺžia až takú veľkú čiastku. To by sa dalo uniesť. Až potom by sme vodárne požiadali o zapojenie vody," konštatuje R. Jurášek.
Podľa našich zistení sa dlžníci aj sami snažia uhradiť aspoň časť dlžnej sumy, aby im voda z kohútikov v byte opäť tiekla. Zatiaľ si však vodu na pitie nosia zo studničky a na pranie a splachovanie používajú úžitkovú vodu z nádrže z neďalekého cintorína. Voda však došla aj tu. Nádrž je prázdna, obyvatelia rómskej bytovky ju vyčerpali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.