vedie obec už štvrté volebné obdobie a kandiduje ako nezávislá, uchádzajú dvaja protikandidáti - nezávislý Richard Kuchta a Metod Revaj ako kandidát koalície Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS. Volebná komisia pôvodne R. Kuchtu nezaregistrovala, stalo sa tak až po rozhodnutí súdu, na ktorý sa tento kandidát obrátil.
R. Kuchta tvrdí, že v Hnilci bol porušený zákon. „Starostka nevyvesila počet obyvateľov obce, čo jej prikazuje zákon, a tým pádom my ako nezávislí kandidáti sme zbierali po 100 podpisov, hoci nám ich stačilo 40, lebo počet obyvateľov sa oproti posledným voľbám znížil pod 500," povedal pre KORZÁR R. Kuchta. Ako nezávislý kandidát podal kandidátnu listinu týždeň pred posledným možným termínom, ktorým bola nedeľa 8. októbra. „Zaujímavé na celom procese registrácie bolo to, že manžel starostky už v utorok po dedine rozširoval, že Kuchta neprejde registráciou, lebo má zle podané papiere. Volebná komisia pritom zasadala až vo štvrtok, takže on už vopred vedel, že ja neprejdem. Zapisovateľka volebnej komisie nosila všetky hárky priamo k starostke. Dokonca hárky posledného kandidáta, ktorý ich odovzdal v nedeľu, ani neprevzala a poslala ho rovno k starostke. Tá nemala prečo mať doma kandidátne listiny už aj preto, že ona sama je kandidátkou. Týmto porušila zákon," tvrdí R. Kuchta.
Zapisovateľka volebnej komisie Mária Šmelková potvrdzuje tieto skutočnosti. „Niektorí kandidáti mi doniesli domov svoje kandidátky. Týždeň som bola odcestovaná na školení v Bratislave, preto ich ostatní zaniesli rovno na obecný úrad. Kandidáti koalície Smer-SD, HZDS za mnou vôbec neboli. Od pána Kuchtu som prevzala kandidátnu listinu ja osobne, mala som doma kandidátky nezávislých kandidátov aj za KDH," hovorí M. Šmelková.
Ostatné listiny boli na obecnom úrade až do prvého zasadnutia volebnej komisie. To sa uskutočnilo vo štvrtok 12. októbra večer. R. Kuchtu ani ďalších nezávislých kandidátov na poslancov nezaregistrovala. V rozhodnutí volebná komisia uviedla, že ich neregistruje pre neúplnosť údajov.
V Hnilci tak došlo k paradoxnej situácii - z piatich nezávislých zaregistrovala komisia len dvoch kandidátov - a to starostku, uchádzajúcu sa opätovne o tento post, a jej manžela ako nezávislého kandidáta na poslanca. R. Kuchta sa na rozdiel od ostatných nezávislých kandidátov odvolal voči rozhodnutiu komisie na súd. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi rozhodol, že návrh na registráciu kandidáta R. Kuchtu je oprávnený. „Súd nezdieľa názor volebnej komisie a je toho názoru, že údaje na kandidátnej listine zodpovedajú ustanoveniam príslušných zákonov," uvádza sa v rozhodnutí súdu. R. Kuchtu hneď nato komisia zaregistrovala.
Starostka Hnilca Janka Smoradová v rozhovore pre KORZÁR poprela tvrdenie o nezverejnení počtu obyvateľov. „Tento údaj bol na nástenke na obecnom úrade," povedala. Priznala, že prevzala kandidátku koalície Smer-SD,ĽS-HZDS. „Ale iba túto jednu som mala doma," zdôraznila.
Na otázku, prečo nemenovala za zapisovateľku pracovníčku obecného úradu, sa odvolala na zákon, ktorý hovorí, že zapisovateľom je spravidla zamestnanec úradu. To znamená, že môže menovať aj niekoho iného. Aj počas komunálnych volieb pred štyrmi rokmi bola zapisovateľkou M. Šmelková. Počas jej októbrovej neprítomnosti starostka nikoho nepoverila vykonávaním tejto funkcie. Porušovanie zákona však J. Smoradová dôrazne poprela.
Ministerstvo: S tým sme sa ešte nestretli
JUDr. Lívia Škultétyová, riaditeľka odboru volieb a referenda na sekcii verejnej správy Ministerstva vnútra SR pre KORZÁR uviedla, že dianie v obci Hnilec nie je podľa jej názoru v súlade s platnou právnou úpravou. „Nestretla som sa s tým, aby sa kandidátne listiny odovzdávali priamo do rúk starostu, ktorý takisto kandiduje vo voľbách. Zákon predsa jednoznačne hovorí, komu sa kandidátky predkladajú. Funkcia zapisovateľa je stanovená presne na to. Spravidla je to zamestnanec alebo zamestnankyňa obecného úradu," informovala L. Škultétyová. Neprítomnosť zapisovateľky v čase podávania kandidátnych listín sa podľa jej slov mala riešiť poverením inej osoby, čím by sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam.
Čo hovorí zákon
(red)
Zapisovateľa miestnej volebnej komisie vymenúva a odvoláva starosta obce spravidla zo zamestnancov obce. (zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí, § 11)
Kandidátne listiny sa doručia v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej volebnej komisie najneskôr do 55 dní pred dňom volieb. (zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí, § 16)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.