bytoch. Ľudia v nich žijú viac ako 20 rokov, ale niečo takéto zažili prvý a veria, že aj posledný raz.
„Bolo to strašné, všade bola voda. Zo začiatku som ani nevedela, odkiaľ sa berie," hovorí o prežitej hrôze Prešovčanka Milada Molčanová (na snímke na titulnej strane). „Mláka sa rozlievala po chodbe, hneď som utekala dole k susede, ale tá už vodu vo veľkom utierala. Voda sa nám šachtou tlačila zospodu a vyvierala v bytoch."
Obyvatelia s náporom vody bojovali do polnoci. Keďže situácia sa nedala zvládnuť, zavolali aj havarijnú službu bytového družstva. „Ten tlak vody bol taký veľký, akoby tú rúru malo každú chvíľu roztrhnúť," spomína M. Molčanová.
O niekoľko dní sa tento scenár zopakoval znova. „Bolo to v sobotu ráno. Bola som u mamy na návšteve. Zrazu mi len volá suseda, že Milada, poď domov, zas nám v bytoch tečie voda. Mám zničené steny aj dlážku." Aj keď to znie možno neuveriteľne, situácia sa zopakovala ešte raz. „Bolo to najhoršie, v pohotovosti sme boli od jednej do deviatej večer."
Poriadne šoky vtedy zažívali aj manželia Pavlíkovci. „Tú rúru som držal rukami a od vody som bol úplne mokrý. Voda na mňa striekala silným prúdom, to bolo naozaj neskutočné," krúti hlavou Marián Pavlík. Vystrašení ľudia znova volali na pomoc havarijnú službu. Pomoc žiadali aj od hasičov. „Povedali, že kým voda nedosahuje desať centimetrov, nemôžu zasahovať," hovorí M. Molčanová.
Voda vyvierala aj v pivniciach. A okrem nej aj splašky, lebo potom sa poškodila už aj rúra odvádzajúca splašky z bytov. „Bol tu neskutočný smrad, výkaly sa nám dostali aj do pivníc," dopĺňa M. Molčanová. „Myslíme si, že kompetentní z bytového družstva mohli na ten problém s vodou reagovať rýchlejšie. Okrem toho podľa nás by sa mali raz za čas robiť kontroly týchto dažďových rúr. Veď ich máme v byte a kontrolami by sa dalo takýmto nepríjemnostiam predchádzať," myslia si Milada Molčanová, Ľubica a Marián Pavlíkovci. Okrem toho ich zaujíma, či im niekto finančne nahradí vzniknuté škody.
Obyvatelia sa domnievajú, že dažďovú rúrou asi nechtiac poškodili pracovníci, ktorí im prišli opravovať strechu bytovky.
„Nie, pri našich prácach nedošlo k poškodeniu potrubia. Potrubia boli upchaté," povedal na margo problému Jozef Geralský, ktorý na spomínanej bytovke zatepľuje strechu. „Inak, umiestenie dažďových rúr v bytoch je veľmi nešťastným riešením," dodal.
„Upchal sa dažďový zvod. Stúpol tlak vody, uvoľnili sa spoje v potrubí a začala pretekať voda. Potrubia sa otvorili a bola tam špina. Problém bol aj s kanalizačnými potrubiami. Tie boli upchaté a zanesené usadeninami," povedala nám technická námestníčka Bytového družstva v Prešove Jana Zálepová. Podľa nej je problém v tom, že ľudia lejú do záchodov naozaj všetko - mastnoty, kosti, dokonca aj veľké kusy potravy. „Tým sa potrubie upcháva. Toto nie je ojedinelý prípad. Čo sa týka našej reakcie - hneď na ďalší deň, ako nám to ľudia nahlásili, sme prečistili potrubie. Zrejme to nestačilo a preto sa situácia s pretekaním zopakovala opäť."
K revíziám potrubí námestníčka hovorí: „Môžeme to urobiť na požiadavku nájomníkov či majiteľov bytov, ale musia si to zaplatiť z vlastných peňazí, teda z fondu opráv."
Námestníčka ešte podotkla, že obyvatelia, u ktorých došlo k poškodeniu bytov, budú finančne odškodnení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.