Predná hora Vek narkomanov, ktorí sa liečia v súčasnosti v Odbornom liečebnom ústave (OLÚP na Prednej hore v Revúckom okrese stúpa.
"Pred desiatimi rokmi sa u nás liečili v priemere 18- až 22-roční narkomani, dnes tvoria jednu tretinu 27- až 33-roční. Teraz tu máme dvoch 27-ročných chlapcov, ktorí fetujú od svojich dvanástich rokov. Drogová generácia starne, ale to je pre nich v istom slova zmysle vlastne šťastie. Dožívajú sa totiž vyššieho veku a to vďaka prevencii," konštatuje primárka OLÚP Mária Martinove. "Napríklad taký 30-ročný narkoman je už starý narkoman. Fetuje od svojej puberty, prešiel niekoľkými liečeniami, organizmus má zdevastovaný, trpí hepatitídou typu C," vyratúva primárka.
Slová jej klientov potvrdzujú, že prevencia aj v rámci Týždňa boja proti drogám má svoj význam. "Veľmi im pomáha, že sa o tom hovorí, píše v novinách. Veď ja dostávam od svojich abstinujúcich klientov listy s vystrihnutými článkami v novinách, kde o tom píšete. Chcú ma upozorniť, že tejto téme sa médiá stále viac venujú, klienti to sledujú a uvedomujú si závažnosť drogovej tematiky. Oni, ale aj ich rodinní príslušníci. Na základe článkov napríklad vedeli, že následkom ich závislosti môžu trpieť žltačkou typu C. Teraz ju u nás majú dobré dve tretiny narkomanov. Už vedia, že či už budú fetovať, alebo nie, no ak hepatitídu nebudú liečiť, zomrú buď na rakovinu, alebo cirhózu. A tak sa aj kvôli tomu odhodlajú na liečenie. To je jeden z významov prevencie".
Kapacita Prednej hory je neustále preplnená. Drogová scéna a jej zloženie sa rokmi mení. M. Martinove hovorí, že záujem o heroín strieda u mladých záujem o pervitín. Okrem toho v súčasnosti experimentujú s prírodnými drogami, užívajú jedovaté semená durmanu, hubu lysohlávku, či plody ľuľkovca. "Kombinujú to s pervitínom, heroínom a prípadov kombinovaných závislostí je stále viac. Jednoducho, ak nemá takýto narkoman pri sebe svoju drogu, nájde si inú a keď nemá ani tú, obdobie preklenie alkoholom. Mladí teraz pijú bezprizorne, až do bezvedomia". Málokedy sa stane, že u narkomana zaberie už prvá liečba. Veľakrát je k nej totiž donútený pod tlakom rodičov a blízkych. Podľa primárky má však aj prvá, hoci menej úspešná liečba význam, pretože v ústave musí, aj keď nechce, počúvať o následkoch závislostí a na problém sa začne pozerať z iného uhla. "Klient a jeho postoj sa 'láme' zvyčajne pri tretej, štvrtej liečbe. Ale tej sa nemusí dožiť," varuje na základe reálnych príkladov M. Martinove. Mení sa aj zloženie klientov. Pred desiatimi rokmi bol napríklad pomer alkoholov závislých mužov a žien 15 :1. Teraz štatistiky uvádzajú, že zo štyroch narkomanov sú traja muži a jedna žena. Zväčša majú narkomani v OLÚP základné a stredoškolské vzdelanie, nájdu sa však vysokoškolsky vzdelaní ľudia, lekári a inžinieri.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.