Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

17. NOVEMBER - Na výročie pádu komunizmu odhalili pamätnú tabuľu

Prešov - Oslavy sviatku 17. novembra v Prešove mali niekoľko podôb. Deň boja za slobodu a demokraciu si pripomenuli aj odhalením pamätnej dosky

obetiam komunizmu, ktorú osadili na dome (tzv. Ruskej knihe), pred ktorým sa pred 17 rokmi konali demonštrácie. Na pamätnej tabuli, ktorú zhotovili Ľubomír Guman a Milan Rešovský, je napísané: "Obetiam komunistického teroru a násilia - 17. november 1989 - Nezabudnime"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej vytvorenie odsúhlasilo prešovské mestské zastupiteľstvo. "Tá tvrdá žula a ostnaté drôty sú vskutku symbolom predchádzajúcej doby," povedal o zhotovenom diele jeho spoluautor Ľ. Guman. V čase Nežnej revolúcie bol na základnej vojenskej službe, ako povedal, pociťoval veľkú neslobodu, preto pád totalitného režimu uvítal. O to viac bol smutný z toho, že na odhalenie pamätnej tabule neprišlo do centra mesta viac ľudí: "Som sklamaný z tejto účasti. Hlavne mladí chýbali a neviem, čím to je."

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca primátora mesta Stanislav Goban v príhovore vyslovil želanie, aby "sme žili tak, aby sme nikdy takéto pamätníky nemuseli stavať". Na slávnosti odznelo niekoľko príhovorov a zneli piesne Karla Kryla, jedného z hudobných symbolov novembrových dní. Atmosféru neskôr rušil hluk vychádzajúci z priľahlého baru.

Inú formu osláv 17. novembra, ktorý je aj Dňom študentstva, zvolili vysokoškoláci. Bez pátosu a dlhých preslovov. Druhý rok po sebe pripravili akciu pripomínajúcu 17. november na prešovskej pešej zóne. Stavili na hudbu, mladých i okoloidúcich zabávali Zašo Hubáček, Janka Ferenčíková, hip-hopoví tanečníci, Paľo Drapák či skupina Heľenine oči.

Priami aktéri spomínajú

Prešov - Pred sedemnástimi rokmi sa vo vtedajšom Československu rúcal režim. Ako tieto dni prežívali priami aktéri? Ako ich vidia dnes? Najznámejším prešovským tribúnom bol herec Mikuláš Laš.

SkryťVypnúť reklamu

"V tých novembrových dňoch na mňa stále prichádza nostalgia a tie spomienky sú veľmi živé. Každý rok, už je to sedemnásty raz, si vždy v tieto dni spravím obchádzku po námestí, po miestach, kde som stál obrazne povedané vystrčený pred neprajníkov a tých, ktorí museli končiť. Teda pred režim, proti ktorému sem vystúpili. Živo si spomínam ako tisícky ľudí prichádzali večer čo večer," hovorí prešovský symbol novembrových dní.

Ako vraví, Prešovčania stretávali na námestí, lebo vtedajšie mestské orgány ich niekoľko týždňov nechceli pustiť po strechu. Až neskôr sa konali mítingy v Mestskej hale. "Tam sme mali tiež pekné stretnutia, najpamätnejšie bolo s novým prezidentom republiky Václavom Havlom, kde bola Mestská hala plná do posledného miesta, ľudia stáli aj na palubovke," spomína Laš.

SkryťVypnúť reklamu

Nežnú revolúciu rozbehli študenti, ku ktorým sa hneď pridali herci a krátko na to i ďalší. Študentské hnutie bolo silné aj v Prešove, ktorý je mestom vysokoškolákov. Jedným z priamych aktérov, neskôr kooptovaný za poslanca Rady ONV za Študentské hnutie, bol Jozef Muránsky. "Zhodou okolností som bol 17. novembra v Prahe. Na druhý deň tam pokračovali študentské akcie, ktorých som sa už zúčastnil. Okolo 20. novembra som sa vrátil do Prešova, kde už všetko fičalo. Rozbehli to chlapci ako Rudo Petrovič, Miloš Tuhrinský, Miloš Jakubík, z učiteľov Jozef Gomolčák, Daniel Hutňan, ale aj ďalší, ktorí sa bezprostredne do diania zapojili. Raritou bol pán Dragula - ako jediný z učiteľov spoločensko-vedných predmetov sa k tomuto hnutiu pridal," spomína vtedajší študentský líder.

Vysokoškoláci boli v centre diania, aktívne sa zúčastňovali všetkých možných akcií. Robili aj "spanilé jazdy" na vidiek, kde vysvetľovali ľuďom čo sa deje. Význam 17. novembra je podľa Muránskeho obrovský preto, že "ľudia sa dokázali zmobilizovať a postaviť sa spontánne voči režimu". Ako príklad uvádza vtedajšiu prešovskú UPJŠ, ktorá bola jedinou vysokou školou, ktorá prešla všeobecným konkurzom na miesta pedagógov. "Netvrdím, že to bolo najgeniálnejšie riešenie, ale v každom prípade to bolo zavŕšenie toho procesu vyrovnávania sa s minulosťou," dodáva.

Čo robili vtedy dnešní primátorskí kandidáti?

Prešov - Čo robili pred 17 rokmi, v čase prevratných udalostí konca roka 1989, dnešní primátorskí kandidáti? Juraj Kopčák pracoval vo Vukove. Nebol členom komunistickej strany. Po Novembri 1989 patril medzi zakladateľov Kresťanskodemokratického hnutia. Založil ho Ján Čarnogurský, ktorého prepustili z väzenia práve počas novembrových udalostí. Vo Vukove bol zamestnaný aj Jozef Polačko. Vo fabrike pracovali ľudia technického zamerania, neboli na tzv. ideologicky závadných postoch, čo je tiež dôvod, prečo sa mnohí pracovníci tejto fabriky zapojili do celého procesu. Ani Polačko nebol členom strany. V KSČ nebol ani Pavel Hagyari. Ten bol dokonca evidovaný ako nepriateľská osoba. V tom čase žil v Prahe, teda v centre diania, kde sa zapájal do demonštrácií. Neskôr žil chvíľu v zahraničí, odkiaľ sa vrátil na Slovensko a po voľbách roku 1992 sa stal predsedom Demokratickej strany. Mikuláš Žemlička pôsobil v Zbore požiarnej ochrany, ktorý spadal pod ministerstvo vnútra. V strane nebol a ako hovorí, už pred 17. novembrom bola atmosféra, ktorá naznačovala že sa tu začnú hýbať dejiny. Na pracovisku založil Verejnosť proti násiliu.

Zaujímavý je príbeh Ivana Benka, ktorý bol radovým členom KSČ, ale zároveň patril k prvej vlne prešovských VPN-károv. V tom čase pracoval ako vedúci materiálového strediska Okresnej školskej hospodárskej správy. Keď sa objavili prvé informácie, že študentov majú riešiť súdnymi procesmi, postavil sa na ich stranu. V roku 1990 sa stal posledným predsedom Mestského národného výboru v Prešove.

Igor Smolko bol výkonným lekárom na ambulancii. Ako hovorí, jeho dvaja synovia študovali na vysokej škole v Bratislave a aktívne sa zapojili do novembrových udalostí. Smolko, ktorý bol radovým členom KSČ, sa venoval lekárskej práci. Terajšieho primátora Milana Benča zastihol 17. november 1989 na radnici. Bol podpredsedom MsNV. Hovorí, že aj keď bol členom strany, vyšiel s trikolórou na námestie. Pádom režimu prišiel o funkciu a vrátil sa na čas do Stavoprojektu. Neskôr sa podieľal na reforme KSS, ktorá sa zmenila na SDĽ a po čase sa vrátil do politických funkcií. Jozef Tomko bol vysokoškolským učiteľom na pedagogickej fakulte. Vyučoval spoločensko-vedné predmety a bol komunistom. Po revolúcii sa dal do podnikanie, prácu v školstve úplne zanechal v roku 1992.

Najmladší kandidát na primátora Richard Drutarovský akurát zavŕšil plnoletosť. Novembrové udalosti ho teda zastihli ako študenta.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 061
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 703
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 280
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 192
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 184
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 035
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 935
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 877
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 168
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 804
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 625
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 814
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


6
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 877
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 168
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 804
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 625
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 814
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu