karpálneho tunelu. "Syndróm karpálneho tunelu nie je zriedkavá diagnóza v našej populácii. Pacienti s týmito ťažkosťami prichádzajú najmä za neurológom, ktorý po odbornom vyšetrení takéto postihnutie indikuje na operáciu. Tieto operácie sa vykonávali na špecializovanom pracovisku v Košiciach. V našej nemocnici boli v týchto dňoch operovaní prví pacienti s touto diagnózou," informoval riaditeľ nemocnice MUDr. Miroslav Kraus. Pod dohľadom košického neurochirurga MUDr. Viliama Novotného kolektív chirurgického oddelenia pomohol prvým takto postihnutým pacientom, a rozšíril tak doterajšie operačné postupy v nemocnici.
Syndróm karpálneho tunelu je vyvolaný poškodením nervu zápästia, ku ktorému dochádza v dôsledku jeho opakovaného preťažovania v súvislosti s výkonom povolania. Najčastejšie postihuje ľudí, ktorí píšu na písacom stroji či počítači, pletú, šijú, krájajú či robia tesárske práce, pričom túto činnosť vykonávajú pravidelne, profesionálne alebo ako svoju záľubu. K ďalším rizikovým povolaniam patrí opracovávanie mäsa, rýb a hydiny, práca v stavebníctve, práca s motorovou pílou, v pokladni v supermarkete, časť kaderníckych úkonov, práce v poľnohospodárstve či montérske práce. Jednoducho povolania, ktoré sú spojené s opakujúcimi sa pohybmi zápästia alebo prstov ruky. Tento syndróm sa prejavuje bolesťou, znížením citlivosti, tŕpnutím a pocitom opuchnutých prstov.
Dôležitá je preto prevencia. Rozcvičovanie rúk pred prácou naťahovaním či ohýbaním prstov a rovnako počas práce. Rovnako dôležité je striedanie pracovných úkonov a ich stereotypné nevykonávanie. Napr. práca pri počítači by mala umožňovať nastavenie výšky stola, na ktorom je umiestnená klávesnica, ako aj nastaviteľná výška stoličky.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.