podujatia je SOU stavebné v Prešove, ale tento rok mala súťaž aj medzinárodné zastúpenie. Medzi súťažiacimi bolo aj poľské a francúzske družstvo. Učni súťažili v dvoch kategóriách.
Úlohou tesárov bolo vyrobiť zrubovú studňu, aj keď podľa slov majstra odborného výcviku v odbore tesár, akýsi základ im organizátori pripravili, inak by to vraj nestihli. "Je to veľmi prácne, takže zrubový korpus sme im pripravili a ich úlohou je za dva dni vyrobiť a napojiť striešku," povedal majster František Herman. Domáci súťažiaci Marek Kaščák a Stanislav Krivoš sa pri práci nenechali vyrušovať. Hoci sa sústredili na prácu, občas aspoň posunkami a nástrojmi radili francúzskym kolegom z Toulouse, ktorí sú na ich škole na odbornej stáži. Táto súťaž je pre nich príležitosťou naučiť sa niečo nové. Aj Lukáš Myšľan a Michal Ľasik z Humenného boli skúpi na slovo, keď sme sa ich opýtali, ako sa im darí. "Nie je nám veľmi do reči, ale dúfame, že to dopadne dobre," odpovedal za oboch Lukáš oháňajúc sa pílou.
Početnejšia skupina družstiev stolárov mala za úlohu vyrobiť sklápacie drevené schodíky. "Je tu deväť družstiev, medzi nimi aj jedno poľské, ale chýba tím zo Spišskej Novej Vsi. Súťažiaci majú k dispozícii materiál, technický výkres aj originálny prototyp ako vzor a musím povedať, že každá dvojica si vybrala iný postup, " povedal nám majster odborného výcviku v odbore stolár Jozef Chovanec. Súťažné práce mladých remeselníkov bude dnes podvečer hodnotiť päťčlenná odborná porota. V každej kategórii vyhlásia víťazov a ako nám za organizátorov prezradil riaditeľ SOU stavebného Štefan Cmar budú to ručné elektrické nástroje.
Paralelne so súťažou prebieha v areáli školy aj výstava výrobkov z 27 stredných odborných škôl na východe Slovenska. Popri vlastnej prezentácii súperia o najlepší top výrobok pre tento rok. Verejnosť reagovala na študentské práce a pri stánkoch sa tlačili záujemcovia o rôzne výrobky. Boli totiž za symbolické ceny a nápadité. V ponuke bolo všeličo. Od odevov, nábytku, strojárskych výrobkov, vrátane kozubov a grilov, dekorácií, cukroviniek až po šperky. O tie bol vari najväčší záujem, keďže v Prešove a na okolí šperkárstvo chýba. Svojim stánkom sa tu prezentovalo Cirkevné odborné učilište sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach. "Práve vyrábam členkový strieborný náramok," povedal nám budúci zlatník a klenotník Michal Kontra a nenechal sa vyrušovať napriek desiatkam pozorovateliek. Doteraz totiž nemali príležitosť vidieť ako vzniká taký náramok, ktorým sa s obľubou zdobia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.