vybrala najúspešnejších dobrovoľníkov. Ocenenia im včera odovzdali v prešovskom hoteli Senátor. Šesťčlenná komisia rozhodla, že tento rok si ocenenie v rámci Krajského srdca na dlani 2006 zaslúžia Rozália Bendárová z Hanisky pri Prešove, Štefan Adamčík z Prešova, Katarína Kupcová z Liptovského Mikuláša, Lenka Molčanová z Prešova, Júlia Cehelská zo Sabinova a Veronika Chovanová z Popradu.
Napríklad Rozália Bednárová 27 rokov pracovala ako poštová doručovateľka, ale vždy si našla čas na veci verejné v Haniske. Či už ako poslankyňa v obecnom zastupiteľstve, alebo keď v dedine zvádzali boj o separáciu komunálneho odpadu a kompostovanie. V dedine ju volajú Ruženka a ľudia ju vnímajú ako prirodzenú autoritu. Pravdou je aj to, že spája ľudí, organizuje a motivuje ich. Bez nej sa žiadna zábava, výlet, alebo tradičná augustová vatra nezaobíde. V roku 2002 už ako dôchodkyňa založila klub Jednoty dôchodcov Slovenska a stala sa aj jeho predsedníčkou. "Na začiatku nás bola hŕstka, ale v súčasnosti máme 110 členov a paradoxné je, že sa k nám hlásia a dochádzajú aj ľudia z Prešova. Ročne zorganizujeme dva - tri zájazdy, rôzne stretnutia s odborníkmi, aby ľudia vedeli, čo sa nového deje a nesedeli len pri televízoroch. Aj sa zabávame, máme dokonca aj svojho dídžeja. Aj teraz pripravujeme obľúbené vianočne posedenie pri jedličke," vraví o aktivitách dôchodcov. Haniščania sú vraj síce vekovo starší, ale dušou stále mladí.
Ďalší z nominantov na ocenenie Štefan Adamčík je roky členom Slovenského zväzu ochrany krajiny a prírody, pôsobil ako spravodajca ochrany prírody, tiež na území Národnej prírodnej rezervácie Kamenná baba. Spolu s ďalšími aktivistami sa podieľal na údržbe chodníkov, rebríkov, vodného toku aj prameňa v tejto lokalite. Jeho najnovším činom v prospech komunity bola výstava S láskou k živej planéte Zeme. Po prešovskej vernisáži urobil šnúru aj po okolitých mestách. Všetky náklady s tým spojené, vrátane prednáškovej činnosti, si financoval sám. Výstavu údajne videli tisícky ľudí a vo Vyšných Ružbachoch dokonca aj cudzinci. "Sám som bol prekvapený, aký bol o výstavu záujem. Navonok možno vyznela amatérsky, ale obsahovo bola vynikajúca, čo potvrdzujú aj odozvy od členov Greenpeace. Chcel som poukázať na problémy v životnom prostredí aj na to, že ešte nie je neskoro, že ešte môžeme veci meniť. Podľa ohlasov viem, že sa výstava dotkla aj chladných technokratov," hovorí o svojich aktivitách Š. Adamčík. Dodáva, že to čo robí, považuje za svoj štýl života a ocenil by, keby našiel viac spriaznených duší.
Pripomíname, že v Prešovskom kraji sa takáto akcia koná po piaty raz a podľa riaditeľky SAIA Júlie Hajdukovej od roku 2001 takto ocenili 23 ľudí a dve skupiny. Pripojili sa tak k celosvetovej kampani a Medzinárodnému dňu dobrovoľníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.