do už prebiehajúceho projektu sesterských parkov tretieho partnera. Je ním poľský Tatranský park narodowy (TPN) z druhej strany hranice našich veľhôr. Podstatou sesterského projektu je spoločná spolupráca a koordinácia v jednotlivých činnostiach ako sú okrem iných environmentálna výchova, vedecké programy, metódy a techniky riadenia prírodných zdrojov.
Dôvody pribratia nového súrodenca do partie nám vysvetlil riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura (na snímke). „Tatry sú jedno územie, ktoré delí len štátna hranica. Dva tatranské parky majú podobné charakteristiky a problémy. Po vstupe Schengenského systému do platnosti (faktické zrušenie hraničných kontrol a voľný pohyb osôb medzi hranicami - pozn. redakcie) bude čoskoro realitou aj 'jednotný' návštevník Tatier." Podľa Vančuru sesterský projekt pomôže zjednotiť postupy manažmentu dvoch susedných národných parkov.
Vedúci strážnej služby Správy TANAP-u Juraj Švajda označil tri národné parky sesterského projektu za „skutočné biologické sestry". „Pretože okrem vzájomných oblastí spolupráce nás spájajú veľmi podobné prírodné pomery. Naše tri parky majú podobnú geologickú históriu, dominuje im horský charakter a ekosystémy s typickou vegetačnou pásmovitosťou." Podobná je aj botanická diverzita, návštevnosť územia, problém s podkôrnym hmyzom a blízkosť väčších miest. Vo Vysokých Tatrách a Rocky Mountain možno nájsť viacero spoločných a rastlinných druhov.
Zbigniew Ladygin z TPN vyjadril potešenie, že zbližovanie dvoch tatranských národných parkov nenastáva iba na profesionálnej úrovni. „Slováci po rokoch, keď ich návštevy smerovali najmä do trhových miest Nový Targ alebo Jablonka, začínajú práve v tomto období konečne vo väčších počtoch navštevovať poľské Tatry."
Z. Ladygin pre Korzár uviedol, že nateraz ešte nie je možné poskytnúť presné štatistické čísla nárastu Slovákov na poľských tatranských chodníkoch. „Tento trend ale jednoznačne potvrdzujú prevádzkovatelia viacerých vysokohorských chát. Typickou je návšteva, kedy sa k nám vyberie na dva, tri dni napríklad mladá rodinka z Banskej Bystrice," doplnil Z. Ladygin.
---Porovnanie TANAP-u a TPN--
Tatranský národný park (Slovensko)
- vyhlásený za národný park - rok 1948
- rozloha 738 km2
- najvyšší bod - Gerlachovský štít 2 654 metrov nad morom
- celková dĺžka turistických chodníkov 600 km
- ročná návštevnosť 3 mil. ľudí
Tatrzański Park Narodowy (Poľsko)
- vyhlásený za národný park - rok 1954
- rozloha 211 km2
- najvyšší bod - Rysy 2 499 metrov nad morom
- celková dĺžka turistických chodníkov 250 km
- ročná návštevnosť 3 mil. ľudí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.