Tatranská Kotlina, ktorí tam v súčasnosti absolvujú kineziterapeutické procedúry liečby detskej mozgovej obrny (DMO).
Mikuláš s kultúrnym programom nadchol všetkých prítomných. "Som veľmi milo prekvapená a doslova dojatá. Bolo to prekrásne. Najmä v súčasnosti, kedy sa nájdu peniaze na rôzne, neraz vulgárne programy, som rada, že si sponzori spomenuli aj na naše deti," povedala nám Iveta Ivanová z Košíc. Danu Čunderlíkovú z Banskej Bystrice potešilo aj to, že jedným z vystupujúcich bol jej syn Martin (na ľavej snímke), ktorý prítomným predniesol zaujímavú báseň. "Je to naozaj veľmi príjemný večer, deti sa tešia, a aj my rodičia."
DMO má u rôznych detí rôzne prejavy. Tí, ktorí môžu chodiť, si prišli ku Mikulášovi po darček sami, ostatným ich im doniesol on. So svojimi pocitmi z večera sa s nami podelil aj Samuel Andrejčík zo Sniny, u ktorého sa postihnutie DMO prejavilo motorickým postihnutím končatín, ale na svoj vek 10 rokov disponuje nadpriemernými intelektuálnymi schopnosťami. "Bolo to pekné oživenie liečenia, kedy v telocvični môžem počuť stony a nárek deti pri cvičení, no tu teraz to bola radosť."
Ukrajinský expert na DMO Anatolij Smoljanov z Kijevskej univerzity, ktorý v tatranskom sanatóriu vedie kineziterapeutické terapie na margo mikulášskeho večera poznamenal: "Deti postihnuté DMO všeobecne zaznamenávajú deficit emocionálnych zážitkov. K jeho odstraňovaniu vedie aj naša terapia. Na nej sa v jej rôznych fázach rovnocenne podieľajú rodičia ako naši partneri v liečbe. Deti tento večer naozaj prežívali," Smoljanov takisto poznamenal, že v Tatrách sa cíti vždy dobre a že na máj budúceho roku práve v Tatranskej Kotline pripravuje seminár o liečbe DMO so stredoeurópskymi odborníkmi v tejto oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.