pracujú v niektorej z krajín Európskej únie. Stačí, ak oň požiadajú v krajine, kde sú zamestnaní a na Slovensku sa detských prídavkov zrieknu. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v Gemeri však evidujú len niekoľko žiadostí o spomínané dávky, hoci v krajinách EÚ pracuje niekoľko sto Gemerčanov.
Tridsaťšesťročný Ján pracuje niekoľko rokov v Taliansku ako sezónny robotník. Doma na Slovensku má jedno dieťa a manželku. "Môj zamestnávateľ mi dal vyplniť a na Slovensku potvrdiť tlačivo, Modul 730, na základe ktorého mi neskôr, už som bol doma, vyplatili 1200 eur. Šlo o akési vyrovnanie k dani. Volalo sa to 'family gelt', čiže rodinné peniaze. Okrem toho som si mohol požiadať o prídavky na dieťa. Taliani mi však len doplatili výšku prídavku na dieťa, ktorá tvorila rozdiel nášho prídavku," vysvetľuje Ján. V jeho prípade to bolo preto, lebo detské prídavky poberala na Slovensku jeho manželka. Taliani na jedno dieťa poberajú približne 80 eur mesačne, čo je asi 2800 korún. Jánovi teda zamestnávateľ doplatil 2260 korún mesačne, čo je rozdiel medzi 2800 a 540 korunami, ktoré sa vyplácajú ako detské prídavky u nás.
"Toto však nie sú jediné dávky, ktoré si tam naši legálne zamestnaní ľudia môžu vybaviť. Nie každý sa však dopracuje k zdarnému koncu. Ak sa nevie pohybovať na inštitúciách, má možnosť požiadať o vybavenie týchto dávok na to určeného človeka. Každé pracovné odvetvie, poľnohospodárstvo, priemysel, má odbory a tie zas ľudí, ktorí sa na vybavenie týchto dávok špecializujú. Treba za to zaplatiť len malý poplatok, asi 50 eur. Ale stojí to za to," dodáva Ján. Ako ešte podotkol, na úradoch sa tam nestretol s neochotou, či ignoráciou. "Práve naopak, sú k vám veľmi ústretoví".
Jánove slová o možnostiach poberania dávok v rámci krajín Európskej únie potvrdzuje aj pracovníčka odboru sociálnych vecí oddelenia štátnych dávok ÚPSVaR v Rožňave Henrieta Horváthová. "Ide o širokú škálu dávok od detských prídavkov, cez príspevok pri narodení dieťaťa a podobne. K nám na úrad sme od januára tohto roku dostali len niekoľko žiadostí. Je to zrejme preto, že ľudia o tejto možnosti nevedia. Ak niekto má záujem, nech k nám príde, poradíme mu, ako postupovať," povedala H. Horváthová.
Podľa jej slov si však tí, ktorí požiadajú o dávku v krajine, kde pracujú, musia dať pozor na duplicitu. Primárna krajina na poberanie dávok je krajina, v ktorej občan pracuje. "Môže sa však stať, že pracujú obaja manželia. Stalo sa nám, že jeden z manželov pracoval v Maďarsku, kde sú detské prídavky nižšie, ako u nás. Na Slovensku sme preto doplácali rozdiel," uviedla H. Horváthová a dodala: "Občan nesmie brať dávky doma aj v zahraničí zároveň".
Pre všetky členské štáty únie platia rovnaké koordinačné predpisy na vyplácanie rodinných dávok. Rozdiel je len vo výške príspevku. Podľa informácií z národných úradov pre rodinné prídavky poberá napríklad rodič v Nemecku na jedno dieťa 154 eur mesačne, v Írsku je to 150 eur, vo Veľkej Británií 17,45 libry týždenne, v Belgicku 78,6 eura mesačne.
Text k foto: Otec zamestnaný napríklad v Nemecku môže požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa tam. Je o niekoľkotisíc korún vyšší ako na Slovensku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.