správnom uplatnení OZE v Prešovskom regióne sú však rôzne. Rozmanitosť klimatických podmienok totiž neponúka univerzálne riešenie, ako pokryť energetické potreby.
Vari aj preto sa odborníci v Európe aj na Slovensku otázkou využitia obnoviteľných zdrojov energie intenzívne zaoberajú. Potvrdzuje to aj spoločný projekt 14 subjektov zo 7 európskych krajín CER2 (Združenie stredoeurópskych regiónov pre obnoviteľné zdroje energie). Za Slovensko sa do projektu zapojilo Európske technologické centrum Prešov (ETCP) a spolu s nimi aj Technická univerzita Košice, presnejšie Fakulta výrobných technológií (FVT) so sídlom v Prešove a Slovenská energetická agentúra v Košiciach.
"Naším základným cieľom bolo posilnenie regionálnych ekonomík cez využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Na Slovensku sme sa zamerali konkrétne na solárne vykurovanie, biomasu, ďalej išlo o tepelné čerpadlá, ale aj ekologické domy a ich technológie. Podieľali sme sa na vytváraní databázy o využívaní obnoviteľných zdrojov na Slovensku, na analýze informácií a formulovaní aktivít pri hodnotení kvality existujúcich technických systémov," uviedol za FVT Stanislav Fabian (na snímke). Projekt bol finančne podporený z európskeho programu Interreg III B Cadses.
Keď sme sa zaujímali o konkrétny výstup z projektu využiteľný v praxi, S. Fabian reagoval: "Spoločnými výstupmi sú napríklad vzdelávacie kurzy a poradenstvo s prednostným zameraním na Prešovský región. Adresujeme ich predovšetkým predstaviteľom samospráv, podnikateľom, ale aj širšej verejnosti. Záujemcovia tak môžu získať konkrétne informácie o najvhodnejšom type obnoviteľných zdrojov energie pre danú lokalitu, o spotrebe, vplyvoch na životné prostredie aj o iných zásadných faktoroch. Napríklad aj to, aké technické podklady si musia pripraviť, ak sa rozhodnú pre obnoviteľné zdroje a úsporu nákladov."
Podstatou projektu CER2 je teda šíriť osvetu, aby sa odberatelia vedeli rozhodnúť, za akých podmienok a prostredníctvom akých zariadení sa obnoviteľné zdroje dajú využívať. Súvisí to aj s faktom, že EÚ plánuje v rokoch 2007-2013 investovať do projektov na realizáciu zariadení využívajúcich OZE 20 miliárd eur. Európa chce do roku 2010 dosiahnuť výrobu 20 až 30 percent energie z obnoviteľných zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.