sneh pred týždňom a trať pokryli do troch štvrtín asi 20 až 25 centimetrami, ale topí sa.
"My sme trať pripravili, sneh roztlačili, no mizne nám. Veď je okolo plus šesť stupňov. To, čo ostalo na svahu, šetríme pre hostí, ktorí majú prísť v nasledujúcich dňoch. Ale lyžiarska sezóna pre širokú verejnosť stále nezačala," hovorí vedúci strediska Vojtech Eltschläger.
O pár kilometrov ďalej, v Rejdovej, sú odkázaní okrem nízkych teplôt na prírodný sneh. "Dnes sme sadili mak, zajtra budeme uhorky," zavtipkoval si na adresu počasia vedúci strediska Jaroslav Breznen. Včera tam pršalo a o poriadnom snežení ani chýru. "Hostia tu sú, ale sú sklamaní. Síce malý vlek na Bielych vodách chvíľu fungoval, tak odišli tam, ale predsa len, toto nie je lyžiarska sezóna". Niektoré strediská už teraz rátajú straty na milióny korún. V niektorých to radšej ani nepočítajú.
Príčiny teplého počasia vidí napríklad J. Breznen v kolobehu prírody a nad globálnym otepľovaním sa ani nezamýšľa. V. Eltschläger túto tému sleduje v médiách a tvrdí, že každý hovorí niečo iné. Podľa scenárov vplyvu globálnych klimatických zmien na Slovensko, vypracovaných Ústavom hydrológie SAV v Liptovskom Mikuláši, bude mať väčšina zimných stredísk existenčné ťažkosti.
"Vyzerá to vážne a na prúsery, ale nikto sa o tom nebaví," hovorí aj Michal Kravčík z mimovládnej neziskovej organizácie Ľudia a voda. V krajine je podľa neho narušený celý vodný cyklus. "Lyžiarske strediská by pritom mohli používať inovátorské spôsoby, ako otepľovaniu predchádzať. Pomaly ten spôsob predstavujeme a uvidíme, ako sa k tomu strediská postavia," dodáva M. Kravčík.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.