škôl - vši. V týchto dňoch majú plné ruky práce s týmto typicky detským problémom v Špeciálnej základnej škole v Krompachoch, ktorú v súčasnosti navštevuje 114 detí. Podľa riaditeľky školy Ingrid Gondovej až na niekoľko výnimiek sa vši nachádzajú v hlavách všetkých školákov.
Pedagógovia školy sa preto okrem bežných školských povinností musia popasovať ešte aj s problémami osobnej hygieny. Preto nie je ničím výnimočným, že školský deň začínajú umývaním vlasov, ich striekaním či dokonca aj ich strihaním. Ako zdôraznila I. Gondová, strihajú iba výlučne so súhlasom rodičov. „So všou vlasovou či detskou máme problém po celý rok. Najhoršie je to však v čase po prázdninách. Do školy prídu zavšivavení a v hlavách majú množstvo hníd. Rodičia poväčšine na to nedozerajú. My im vlasy v škole vyčistíme, ale keď deti prídu do školy na druhý deň, majú vši znova. Chytia ich od súrodencov či rodičov. Je to doslova začarovaný kruh. Snažíme sa, ale musia na to dozrieť aj rodičia," zdôraznila I. Gondová.
A tak poriešiť problém ostáva na pedagógoch. Vedenie školy sa preto rozhodlo o spoluprácu požiadať aj krompašský magistrát. Deťom nakúpia šampóny, spreje a asistenti chodia po rómskych lokalitách a striekajú vlasy. Školákom sa vši doslova hmýria vo vlasoch. Pedagógovia sa tak menia aj na zdravotníkov či kaderníkov. Jedna z učiteliek Veronika Čamajová počas našej návštevy práve strihala jedného zo svojich prváčikov. Ostatné dve dievčatká, ktorých hlávky boli plné vší, sa však ostrihať nedali. „Ich rodičia s tým nesúhlasili, tak sme to rešpektovali. Chcú, aby ich dievčatá mali dlhé vlasy. No práve v nich sa vši najviac uchytia a držia sa vo vrkočoch. Rodičia im však ani neumyli hlavy, takže musíme to urobiť my," uviedla riaditeľka školy.
Ako sme sa dozvedeli na spišskonovoveskom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, vši nepodliehajú hláseniu na hygienu. Situáciu si musia vyriešiť samotné školy.
Poznaj svojho nepriateľa
Voš vlasová žije v ľudských vlasoch v tesnej blízkosti pokožky, kde má dostatok tepla a potravy. Najčastejšie sa vyskytuje medzi detskou populáciou. Voš nedokáže skákať na väčšie ani menšie vzdialenosti. Šíri sa prostredníctvom napadnutých ľudí. Mimo vlasov neprežijú dospelé vši viac ako 24 hodín. Voš je dlhá 2 - 4 mm, samička kladie denne 3 - 4 vajíčka, ktoré pripevňuje pevne k vlasu, tesne pri pokožke hlavy - to sú tzv. hnidy. Larvy aj dospelé vši sa živia krvou. Keďže bodnutie silne svrbí, núti postihnutého k škriabaniu, a tak možno do kože zaniesť aj bakteriálnu infekciu, čo môže spôsobiť až zahnisanie kože. Liečba musí byť zameraná na dospelé vši aj hnidy rovnako. Dezinfekčný šampón, sprej či ďalšie vhodné preparáty sú voľne dostupné v lekárni.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.