Dáša M. z obce Rakúsy sa totiž rozhodla aj napriek pôrodným bolestiam odísť z oddelenia späť domov. Riskovala tak nielen svoje zdravie, ale aj zdravie svojho dieťatka. Prípad museli dokonca riešiť policajti.
„Mamička riešila prvý príjem na oddelenie útekom. Následne po ohlásení na polícii a po poučení ju sanitka zdravotnej služby popoludní priviezla späť na oddelenie. Pri druhej hospitalizácii už oddelenie neopustila. Rodila tesne po polnoci," informoval nás o prípade primár oddelenia Vladimír Böhmer.
Dievča porodilo 2 750 gramov vážiaceho chlapčeka, ktorému dala meno Marián. Pôrod sa uskutočnil asi mesiac pred plánovaným termínom. „Vzhľadom na to, že sa dieťa narodilo predčasne, previezli sme ho na nedonosenecké oddelenie v Prešove. Má zvyčajné adaptačné problémy, ktoré predčasne narodené deti mávajú," dodal primár.
Mladá mamička býva v rómskej osade. O tom, že z nemocnice sa tesne pred pôrodom utekať nemá, nič netušila. „Odišla som, lebo som nemala bolesti a bola som sama na izbe. Doma mi je lepšie," vysvetlila dôvod úteku adolescentka. Ako nám ďalej povedala, domov by odišla aj hneď. „Decko mi vzali, tak načo tu mám byť," dodala.
Podľa V. Böhmera sa takéto prípady sa stávajú čoraz zriedkavejšie. Úteky pred pôrodom sa vyskytujú ojedinele, prípady, že mamička opustí oddelenie po pôrodom, sú jeden až dva do mesiaca. Vo väčšine prípadov ide o ženy alebo dievčatá zo sociálne slabých rodín.
Riaditeľ nemocnice Jozef Klíma potvrdil, že odkedy sa sprísnila legislatíva, útekov ubúda. „Mamičky zistili, že v nemocnici je o ne dobre postarané. Veľa zavážilo aj to, že im úrady môžu siahnuť na peniaze," vysvetlil riaditeľ.
V Kežmarskej nemocnici sa ročne narodí takmer 1 100 detí. Približne 40 percent rodičiek tvoria matky zo sociálne slabšieho prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.