masážneho salóna v obci. V ňom pracovníčky najstaršieho remesla poskytujú erotické služby.
Správca rímskokatolíckej farnosti P. Zaťko zdôraznil, že nejde o jeho osobný spor. "Konať som začal na základe podnetu farníkov, ktorý so sťažnosťami chodili za mnou." P. Zaťko následne zorganizoval petíciu. Jej požiadavky boli predložené obecnému zastupiteľstvu. "Poslanci odmietli kroky smerujúce k zatvoreniu salóna schváliť v pomere hlasov 5 ku 4. Preto sme do volieb na istý čas našu iniciatívu pozastavili. Uvidíme, ako sa na problém pozrie nové zastupiteľstvo."
Problémom podľa Zaťka je najmä blízkosť salóna pri cintoríne a autobusovej zastávke. "Deti autobusom cestujú do školy a salón vidia každý deň. Na steny tohto domu sú ľudia nútení pozerať sa aj pri pietnom pohrebnom obrade. Pretože cintorín je na kopci a ponúka tak na salón priamy pohľad."
Zaťko povedal, že pre odchod verejného domu z obce je ochotný urobiť maximum. "Náš cieľ chceme dosiahnuť výlučne právnou cestou. To znamená, cez nariadenia obce nastaviť podmienky, napríklad prevádzkové hodiny salónu tak, že by sa mu tu podnikať neoplatilo." Skupinu občanov po právnej stránke zastupuje známy slovenský advokát a politik Ján Čarnogurský.
Starosta Novej Lesnej Štefan Bako považuje časové obmedzenie za problematické. "Podľa zákona by sa toto obmedzenie napríklad do 22. hodiny muselo týkať všetkých podnikateľov v obci. To by bol problém." Starosta Bako vidí schodnejšie riešenie v dohode s majiteľom, že odíde dobrovoľne. Na jej dosiahnutí už obec začala spolupracovať s investorom, ktorý sa chystá v lokalite stavať obytné domy. Podľa Bakových slov salón v súčasnosti nepredstavuje pre obec centrálny problém. "Samozrejme, vzhľadom na požiadavky občanov sa ním zaoberáme."
Majiteľ masážneho salónu Jozef Koš označil aktivity farára P. Zaťka za útok na svoje podnikanie. "Farár nás z cintorína vidí, lebo chce. Kto nechce, o nás nemusí vedieť. Zámerne okrem nápisu s názvom klubu nemáme na budove žiadnu veľkú reklamu." J. Koš sa vyjadril, že je pripravený svoje podnikanie brániť súdnou cestou. "Na všetko mám riadne povolenie, ako má byť. Do zariadenia salónu som veľa investoval a teraz musím na svoju obranu platiť právnika."
Medzi Novolesňanmi možno nájsť rovnako odporcov verejného domu, ako aj tých, ktorých prítomnosť nočného podniku netrápi. Vzhľadom na povahu témy sme vyhoveli žiadosti respondentov nezverejniť svoje meno. "Je to veľká hanba a katastrofa, takáto vec úplne v centre dediny na zastávke. Mali by to okamžite presťahovať do lesa. Ale dnes je, žiaľ, už dovolené všetko," povedala nám žena čakajúca na autobus. "Chcem, aby tu verejný dom ostal, aj keď ho nenavštevujem. Vec vnímam ako teror a neoprávnenú snahu niektorých rozhodovať o všetkom v našich životoch," rozohnil sa naopak 30-ročný mladík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.