niekoľkých trestných činov štyroch mužov. Hlavnými iniciátormi a realizátormi podvodu, pri ktorom prišiel výrobca originálnej kávy, akciová spoločnosť Baliarne obchodu Poprad (BOP), o niekoľko miliónov korún a pošramotil si dobré meno u zákazníkov, boli dvaja Bardejovčania. Súkromný podnikateľ Ján R. (41) a nezamestnaný Rudolf K. (34).
Podvod odštartovala dvojica v roku 2002. V Bardejove si prenajala priestory, zaobstarala baliaci stroj a doviezla lacnú a nekvalitnú praženú mletú kávu. Tú začali, samozrejme bez súhlasu BOP, plniť do originálnych obalov, výrobcom ktorých bola spoločnosť Chemosvit Svit. Polícia preukázala, že práve od výrobcu zmizla približne tona obalového materiálu, dodnes nevedno ako. Na scénu prichádzajú ďalší odsúdení v tejto kauze. Nezamestnaní Marián A. (38) z Bardejova a Jozef K. (47) z Šarišského Čierneho. Tí začali s distribúciou falošnej Popradskej kávy v 100-gramovom balení vo východoslovenskom regióne. Balíček predávali od 6 do 20 korún. „Marián A. takto predal rôznym obchodným spoločnostiam a živnostníkom najmenej 5 148 kusov 100-gramového balenia kávy, Jozef K. predal najmenej 1 010 balení," uviedol náš zdroj z Okresnej prokuratúry v Poprade.
Prokuratúre sa podarilo dokázať, že skupina predala do obchodnej siete najmenej 15 614 balení 100-gramovej Popradskej kávy. Výrobcu originálnej kávy však začali zákazníci bombardovať sťažnosťami na kvalitu. Tá falošná sa totiž od pôvodnej líšila nevýraznou chuťou, nejasnou arómou a svetlejšou farbou. BOP tiež zaznamenali náhly pokles predaja tejto obľúbenej kávy slovenských spotrebiteľov. Prvý balíček s falošnou kávou sa podarilo zachytiť koncom roka 2002. To už v BOP nasadili ochranné opatrenia.
„Z obchodnej siete sme stiahli niekoľko desiatok ton kávy v tomto balení. Na obal sme pridali nápis 'originál' a ďalšie prvky. Informovali sme o podvode našich zákazníkov prostredníctvom médií. Spoločnosť tieto opatrenia stáli niekoľko desiatok miliónov korún, nehovoriac o poškodení dobrého mena u obchodných partnerov a hlavne zákazníkov," uviedol generálny riaditeľ BOP Viliam Matušek (na snímke). BOP dokonca vypísali 100-tisícovú odmenu pre toho, kto pomôže dolapiť falšovateľov. Obrátila sa na políciu. „S podobným prípadom som sa počas svojej praxe nestretol," uviedol pred časom pre náš denník Miroslav Javiľák z polície v Poprade, ktorý sa prípadom zaoberal.
Páchateľov polícia dolapila po niekoľkých mesiacoch intenzívneho pátrania a vyšetrovania. Podarilo sa im usvedčiť štyroch ľudí. Podľa našich informácií skupina bola zrejme o čosi väčšia. Jána R. uznal Okresný súd v Poprade vinnými z trestných činov poškodzovania spotrebiteľa v spolupáchateľstve, porušovania práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu a taktiež z trestného činu neoprávneného podnikania. Odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní 16 mesiacov nepodmienečne. Rudolf K. dostal rovnako vysoký trest za spoluúčasť na vyššie uvedených trestných činoch. Marián A. a Jozef K. vyviazli s podmienečnými trestami. Podľa našich informácií na Slovensku ide vôbec o prvých odsúdených za trestný činu porušovania práv k ochrannej známke.
V. Matušek nechcel výšku trestu komentovať. „Osobne som veľmi spokojný s tým, že polícia a prokuratúra doviedli tento prípad až do takéhoto štádia. Priznám sa, že som nedúfal, že bude vôbec niekto potrestaný. Falošná káva nesmierne poškodila meno firmy. Ak by sa prípad vyšetriť nepodarilo, naša spoločnosť by už nemusela existovať," uzavrel generálny riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.