získali právnu subjektivitu. Aj túto málotriedku za posledné roky stíha osud malých obecných škôl. Detí ubúda, kým pred troma rokmi školu navštevovalo 34 žiakov, dnes ich tu je 21. Podľa riaditeľky školy Jany Fabryovej v budúcom školskom roku nastane zaujímavý jav, do prváckych lavíc nezasadne ani jeden školák.
Vojkovská málotriedka má dve triedy. V jednej sa učí 6 prvákov spolu so 6 tretiakmi. Pätica druhákov zasa chodí do triedy s troma štvrtákmi. Podľa J. Fabryovej vyučovanie v spojených triedach má hneď niekoľko výhod. „Tým, že v jednej triede máme dva ročníky, vytvárajú sa tu prirodzene dve skupiny, s ktorými sa dá lepšie pracovať. Napríklad ja učím prvákov a tretiakov. Práve fakt, že tretiaci sú už na inej úrovni, je pre prváčikov veľkou inšpiráciou. Prvákom pomáhajú a dohliadajú na nich. Dokonca mám v triede jedného tretiaka, ktorý dokáže predpísať vzory písmen krajšie, ako ja. Rovnako sa snažíme vyrovnať aj mestským školám, vďaka Infoveku máme v škole počítače a vyučujeme cudzie jazyky už od prvého ročníka. Chýba nám však telocvičňa, takže cez zimu vyučujeme vo väčšej triede a v lete zasa na školskom dvore. Nevýhodou je, že keď nám vypadne jeden pedagóg, je problémom jeho zastupovanie, no vždy sa to snažíme vyriešiť v prospech našich žiakov," priblížila riaditeľka školy.
Napriek klesajúcemu počtu žiakov vedenie obce neplánuje školu zatvoriť. „Našou snahou je školu v obci udržať. Je to v záujme našich občanov. Ani to, že na budúci školský rok nebudeme mať s najväčšou pravdepodobnosťou prvákov, na tom nič nemení. Nebudeme mať teda prvý ročník, iba tretiakov v jednej triede. Na ďalší rok zasa prijmeme ďalších prvákov. Určite školu nezatvoríme, to by bolo to najjednoduchšie. Vždy sa budeme snažiť hľadať rezervy. Zatiaľ školu po finančnej stránke zvládame," zdôraznil starosta obce Jozef Vilkovský (NEKA). Ročný rozpočet na školu vo výške 887-tisíc korún postačuje, rovnako ako aj 520-tisíc korún na prevádzku materskej školy.
Zaujímavosťou tejto málotriedky je aj fakt, že spolu s tretiakmi triedu navštevuje aj jeden integrovaný žiak. Ide o mentálne zaostalého žiaka, ktorý by inak navštevoval špeciálnu školu v meste, tu mu však vytvorili podmienky a tak nemusí za vzdelaním dochádzať. Žiak je pod dozorom špeciálno-psychologickej poradne. „Dokonca sa nám podarilo naučiť ho čítať, čo doposiaľ nedokázal. Bolo to najmä vďaka tomu, že vlani navštevoval triedu s prvákmi, takže v priebehu dvoch rokov si opakoval a počúval to isté. Rovnako v minulosti sme tu mali jedno dieťa s dyslexiou, ktorú sa nám však podarilo odhaliť a dnes je z toho dieťaťa úspešný žiak na druhom stupni základnej školy s veľkým záujmom o prírodné vedy. Vlani jedna kolegyňa ukončila štúdium špeciálnej pedagogiky, vďaka čomu pomáha práve v týchto prípadoch," dodala J. Fabryová.
V škole dnes funguje viacero krúžkov - krúžok PC, poľovnícky, tanečný, internetový, ako aj školský klub detí.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.