Prešovčan Ján Pištej. "Bývam v tehlovom dome, vymenili sme okná a teraz máme nielen horúco, ale aj vlhko. Ventily na radiátoroch sa nedajú otáčať a musíme stále vetrať. Som zvedavý na tie účty, lebo rozvody sú už staré a teplo určite niekde uniká."
Veľká časť Prešovčanov však má v bytoch termoreguláciu a tak si môže teplo regulovať podľa potreby. "No, uvidíme, či ušetríme. Regulujeme si teplo v byte, ale až po tejto sezóne budeme môcť porovnávať. Máme ešte drevené okná, takže nejaké úniky tepla sú, ale napríklad v jednej miestnosti máme radiátor úplne vypnutý," povedal nám o opatreniach v jeho rodine Dalibor Caban.
Zaujímalo nás, ako výhrady na margo prekurovania bytov hodnotí manažment najväčšieho dodávateľa tepla v Prešove, spoločnosť SpravbytComfort, a. s. "Nie je to opodstatnená výhrada. Práve z toho dôvodu sme ešte v roku 2003 zaviedli dvojzložkovú cenu tepla. Tá zabezpečila to, že vplyv počasia sa priamo neprejaví na zisku výrobcu a distribútora. Znamená to, že platba za pohyblivú zložku tepla zodpovedá množstvu odobratého tepla u konkrétneho spotrebiteľa," reagoval na našu otázku riaditeľ spoločnosti SpravbytComfort Viliam Valovič (na snímke).
Vysvetlil, že množstvo tepla sa meria na päte bytového domu, kde úradne určené meradlo meria množstvo tepla, ktoré vstúpilo do objektu. Za dopravu tepla k tomuto bodu zodpovedá výrobca. Za správnosť rozdelenia tepla do jednotlivých bytov už zodpovedá vlastník objektu, alebo bytov. "Pokiaľ nemajú hydraulické vyregulovanie objektu a termostatické ventily v bytoch a teda nemôžu ovplyvňovať spotrebu tepla, nie je to chyba výrobcu. Úlohou dodávateľa je bez ohľadu na to, či je teplá alebo tuhá zima, dodať také množstvo, ktoré odberateľom umožňuje osobnú reguláciu tepelnej pohody. To sa odohráva na základe ekvitermickej regulácie výroby tepla v jednotlivých kotolniach, alebo inak povedané, zohľadňuje sa podľa okamžitej vonkajšej teploty na príslušnom zdroji," konkretizoval V. Valovič. Vyplýva z toho teda fakt, že každý, kto má hydraulickú reguláciu , môže odber a napokon aj platby za dodávku tepla ovplyvňovať.
Ako sa teda teplá zima odrazí na príjmoch spoločnosti? "Nemáme ešte presné údaje, ale keď sme prepočítali dennostupne z roku 2005 a 2006, výsledný rozdiel nákladov je z hľadiska absolútnych čísel nižší o 5,8 percenta. Čiže odberateľ si od celkovej spotreby v byte môže odrátať 5,8-percentnú úsporu z počasia," odpovedal nám.
Poznamenal tiež, že ich cieľom nie sú absolútne tržby, ale dosiahnutie efektívnosti výroby. Mal na mysli prípravu projektov a podmienok na stavbu kotolne na biomasu. Mimochodom, termoreguláciu má v Prešove 1 635 bytov v správe SpravbytComfortu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.