tejto spoločnosti predložil stropkovský primátor Peter Obrimčák. Na jeho miesto primátor navrhol Stanislava Humeníka, ktorý je poslancom mestského zastupiteľstva (Smer-SD, KDH).
V rozprave vystúpil nezávislý poslanec Michal Friga, ktorý je členom dozornej rady v Byhose. "Prečo teraz odvolávame človeka, za ktorého sme pred dvomi rokmi hlasovali? Myslím si, že našu dôveru nesklamal. Vyrovnal záväzky, ktoré boli v Byhose v čase, keď do nej nastúpil a spoločnosť pod jeho vedením vykazuje zisk. V roku 2003 vykázal Byhos stratu takmer tri milióny korún, v roku 2004 cez tri milióny. Neviem o tom, aby vtedy pán poslanec Humeník, ktorý mal možnosť kandidovať prejavil záujem o pozíciu konateľa tejto spoločnosti. Uznávam jeho schopnosti a kvality, no myslím, že vtedy bol na strane nájomníkov, ktorí sa odpájali od kotolne K4, ktorá spôsobila problémy. Prečo teraz odvolávame človeka, ktorý nebol nasadený po politickej stránke?"
Friga ďalej uviedol, že "v komunálnej politike by sme mali ťahať spolu v prospech mesta. Na prvom zasadnutí zastupiteľstva si povedal, že úrad je naštartovaný dobre, že netreba robiť zmeny a za necelý mesiac je toto už druhé odvolávanie." Tým prvým myslel odvolanie vedúcej odboru školstva a kultúry Anny Knežovej.
O slovo sa prihlásil aj Jaroslav Prokopovič. "Ohľadom Byhosu som si naštudoval materiály, aj správu o hospodárení. Pred jeho príchodom do firmy tam boli dlhy, on postavil Byhos na nohy," povedal.
Potom na slová o odvolávaní A. Knežovej reagoval primátor Peter Obrimčák: "Každý primátor má predstavu o vedúcich odborov, s kým chce a s kým nechce spolupracovať. A sú aj dôvody, o ktorých nie som povinný hovoriť. Ak máš záujem, príď na komisiu školstva a ja ťa veľmi rád oboznámim so stavom školstva na území mesta. Ja sa pýtam len, prečo za mesto Stropkov na ministerstve školstva nebolo ani jedna žiadosť od augusta do konca decembra 2006 o možnosť využitia finančných prostriedkov na opravu škôl a školských zariadení? Prečo nebola podaná žiadosť na opravu strechy na III. základnej škole, na rekonštrukciu jedálne na a kuchyne na I. základnej škole, či rozšírenie telocvične na II. základnej škole? Mesto Stropkov ako zriaďovateľ školských zariadení prišlo o niekoľko miliónov korún." K odvoleniu konateľa Byhosu Víta Babjarčíka povedal, že dal návrh na zmenu a "nie som povinný ju zdôvodňovať".
Za odvolanie konateľa Byhosu hlasovalo 11 poslancov, proti boli štyria a dvaja sa hlasovania zdržali.
Hlavnou úlohou spoločnosti Byhos je výroba a dodávka tepla na vykurovanie objektov a dodávka teplej úžitkovej vody. Mesto Stropkov je jediným zakladateľom spoločnosti Byhos, ktorá je obchodnou spoločnosťou založenou mestom. Mesto je zároveň jediným spoločníkom v tejto obchodnej spoločnosti. Konateľa Byhosu menuje a odvoláva valné zhromaždenie spoločnosti po jeho predchádzajúcom schválení v mestskom zastupiteľstve.
POZNÁMKA: Tajomné stropkovské zastupiteľstvo?
Janka ŠTEFKOVÁ
Dôvodovú správu, prečo sa primátor rozhodol zmeniť konateľa Byhosu, dostali stropkovskí poslanci písomne. Nám však pár ľudí na mestskom úrade nechcelo dať ani jeden materiál, hoci podľa zákona má na ne nárok každý občan, ktorý o ne požiada. My sme ich žiadali e-mailom týždeň pred zasadnutím.
Ani po niekoľkých písomných žiadostiach (aj od vedúceho redaktora Prešovského denníka Korzár) sme materiály v deň rokovania nedostali. Na sekretariáte nás odkázali na JUDr. Jozefa Bujdoša, ktorý materiály na zasadnutie mestského zastupiteľstva spracoval. Materiály nám odmietol dať so slovami, že sme ich nežiadali v súlade so zákonom. Nepomohol ani náš argument, že v každom meste dostávajú naši kolegovia redaktori materiály v písomnej podobe a o nič nemusia žiadať. No zdá sa, že Stropkov má zrejme svoje vlastné pravidlá, ktoré sú však ťažko pochopiteľné. Lebo zrazu nám materiály v Stropkove dali. Ale až vtedy, keď sme poukázali na to, že kolega z regionálneho týždenníka ich k dispozícii má. Spýtali sme sa, či aj on o ne musel požiadať písomne. Vtedy J. Bujdoš zrazu zmenil názor a o pár minút nám materiály priniesol. Čo ho k tomu viedlo, nevieme. Zrazu však už nebolo potrebné o niečo žiadať písomne (ani ústne) ani podľa zákonov (asi stropkovských).
Podotýkame, že rokovanie mestského zastupiteľstva je verejné a v materiáloch nebolo nič tajné. Možno len niekto zatúžil po tom, aby zasadnutie aspoň pre novinárov z Korzára vyzeralo tajomne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.