práce. No a zdá sa, že niektorí stredoškoláci to s biznisom myslia vážne. Tak napríklad študenti Obchodnej akadémie ESO - Euroškola v Prešove na oboch veľtrhoch bodovali. V Bratislave, kde súperilo 76 domácich a 52 zahraničných cvičných firiem sa tretiaci v hlavnej kategórii umiestnili na 4. mieste. Na košickom veľtrhu, medzi 22 súpermi získali prvé miesto v kategórii najlepší katalóg.
Navštívili sme ich, aby sme sa o fungovaní ich cvičných firiem dozvedeli viac. V učebni, ktorá niesla stopy hektickej aktivity sme našli sekretariát, personálne oddelenie, výroby, odbytu, ekonomické, grafické aj marketingové oddelenie. Pracovali s reálnymi dokladmi a pripravovali stratégiu na presadenie svojich výrobkov na trhu. "Ide nám o to, aby sme žiakov naučili zlúčiť teoretické vedomosti s praxou. Istý obraz si môžu urobiť na exkurziách v podnikoch a potom skúsenosť preniesť do svojej firmy. Cez internet komunikujú tiež s inými cvičnými firmami v zahraničí a skúmajú možnosti spolupráce, pričom najčastejšie využívajú angličtinu," povedal nám ich učiteľka Renáta Tkáčová.
Zaujímalo nás, čím sa momentálne zaoberajú. Vraj listom od čínskej cvičnej firmy, ktorý žiaľ nevedia preložiť. Práve pre túto prekážku ich lákal, no po čínsky nevedel nik. Nápad na seba nenechal dlho čakať, veď čínskych obchodov je v Prešove veľa. Vraj do niektorého z nich zájdu a požiadajú majiteľov, či by im list nepreložili, prípadne na ich ponuku skúsia reagovať anglicky.
No a ako taká fiktívna firma funguje? "My sme na sekretariáte, kde vedieme firemnú korešpondenciu, komunikujeme so všetkými vnútornými oddeleniami a informujeme ich o objednávkach a ponukách zvonku," povedala nám jedna zo študentiek Ivana Adamová. Katarína Motyčková, Katarína Nemcová a Patrícia Pecsiová sú na skladovom oddelení. Vyhotovujú objednávky, dodacie listy, skladové karty a regulujú ďalšie ponuky zvonku. To všetko na dokladoch, aké sa momentálne používajú v praxi. "Na exkurziách sa nám potvrdilo, že to tak reálne funguje," dodala P. Pesciová.
Mária Tokárová, Lucia Nemergutová, Veronika Kamencová a Miroslava Zvirinská na ekonomickom oddelení kompletizovali príjmové a pokladničné doklady. V cvičnej firme vraj menili majiteľa, preto museli obnoviť zápis do obchodného registra a chystali sa robiť aj inventarizáciu majetku. Oľga Miková a Zuzana Jaščurová na propagačnom oddelení práve tvorili novú internetovú stránku firmy, do ktorej vkladali aj ponukové listy na tovary a služby. Zdalo sa, že ich to veľmi bavilo a grafická úprava stránky im nerobila problém. "Robím to veľmi rada aj katalógy a chcela by som študovať na vysokej škole grafiku, alebo čosi podobné," poznamenala Zuzana Jaščurová.
Všetky tretiačky zhodne tvrdili, že ich táto škola síce pripravuje pre prax a je to vraj aj zábavné, ale majú ambície pokračovať v štúdiu na vysokých školách. Ak by sa im to nepodarilo, trúfajú si otvoriť aj vlastnú firmu a podnikať. Ako nám povedala riaditeľka Božena Urbancová, v súčasnosti je na tejto škole, ktorá pôsobí v Prešove už 13 rokov 146 študentov denného aj diaľkového štúdia. Cvičné firmy ako súčasť vyučovania zaviedli pred ôsmimi rokmi a majú s nimi dobré skúsenosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.