na rad pravdepodobne aj zamestnanci správ národných parkov. Medzi nimi aj Správy NP Slovenský kras a Muránska planina. Slovenský kras má vo svojom brzotínskom sídle zamestnaných 16 pracovníkov, ôsmi sú strážcovia prírody. V sídle Správy NP Muránska planina pracuje 14 zamestnancov, strážcovia prírody sú traja. Koľko zamestnancov príde o prácu v dvoch "gemerských" národných parkoch, nie je jasné. Práve strážcovia prírody by mali byť ako prví na zozname pracovníkov, ktorých by mali prepustiť.
"Prepúšťanie sa netýka len strážcov prírody, ale aj odborných pracovníkov. A v tejto chvíli vôbec nie je isté, z ktorého parku koľko ľudí odíde. Čísla sú otvorené a nie definitívne," povedal včera pre KORZÁR hovorca Ministerstva životného prostredia Peter Višváder. "Znižovanie počtu zamestnancov Štátnej ochrany prírody nesúvisí s jej reštrukturalizáciou, ale vychádza z rozhodnutia vlády, zredukovať počet zamestnancov v štátnej správe. Rezort musí znížiť počet ľudí o 20 percent," dodal Višváder. Termín prepúšťania zatiaľ známy nie je.
V súvislosti sa počtom profesionálnych strážcov prírody sa už niekoľko rokov hovorilo o tom, že ich počet stále nie je dostatočný. Pracujú priamo v teréne, kontrolujú napríklad dodržiavanie návštevného poriadku v NP aj to, či turisti dodržujú zákazy a príkazy, keď sa v NP pohybujú. "Keby bolo strážcov viac, bolo by to len dobré. Ale keďže sú tendencie ich stavy znižovať a my to ovplyvniť nevieme, budeme musieť stráženie riešiť nejako inak. Aby ochrana prírody neutrpela. Napríklad sa môžeme pokúsiť rozšíriť rady dobrovoľných strážcov prírody," povedal už odvolaný riaditeľ NP Slovenský kras Ján Kilik (na snímke). Do výberových konaní na post riaditeľov ostávajú doterajší šéfovia poverení riadením správy národných parkov.
(ela)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.