znelo zadanie súťaže, ktoré vyhlásila prešovská ŠVK vlani v júni. Spomedzi 14 návrhov, ktorých súčasťou sú aj makety, bol podľa odbornej poroty najlepší bol projekt, ktorý predložil bratislavský ateliér SPDe, s. r. o.
"Nebola to ľahká úloha, zistili sme, že knižnica má svoje špecifiká. Vychádzali sme z predpokladu, aby bola stavba nadčasová, moderná a aby sa na nej dali využiť moderné technológie, keďže má slúžiť verejnosti desiatky rokov," povedal za víťazný ateliér Štefan Lichvár. Mimochodom, vrátil sa do Prešova po 30 rokoch. Tu totiž vyštudoval stavebnú priemyslovku a možno aj to bolo impulzom, aby súťažnú výzvu prijal.
ŠVK v Prešove pracuje na získaní financií na vlastnú budovu už štyri roky. Prevodom získala štátny pozemok na Sídlisku III. na Ulici Matice slovenskej s rozlohou 4 245 metrov štvorcových, kde by mala stáť nová budova. Podľa riaditeľky ŠVK Valérie Závadskej, na víťaznom návrhu sa zhodli knihovníci aj architekti: "Tento ateliér najviac rešpektoval požiadavky knihovníkov, ktoré sa týkali umiestnenia skladov s regálmi na koľajniciach, s rezervou pre depozit aspoň na 10 rokov. Objekt je náročný na statiku. Len dva súťažné návrhy riešili aj požiadavku inteligentného objektu z hľadiska energetickej náročnosti, bezpečnosti a riešili aj širšie okolie."
Stavbu tvoria dve spojené budovy. Ich vyššia časť má päť podlaží a v suteréne je projektované parkovisko s kapacitou do sto miest. Rieši aj priestor pre reštaurovanie historických kníh, literárnu kaviareň, či výstavnú sieň.
Knižnicu v najbližšom období čaká proces stavebného zámeru. Ak stavba získa podporu, v rokoch 2007- 2008 by sa mala pripraviť projektová dokumentácia, územné konanie a výber stavebnej firmy. S výstavbou sa počíta v rokoch 2008 - 2010. Na otázku, či existuje odhad investičných nákladov V. Závadská odpovedala, že pôjde zhruba o 600 miliónov korún. Financovanie stavby by malo byť zo štátneho rozpočtu, ale časť prostriedkov ŠVK získa aj predajom súčasných objektov. Ak tento zámer schváli Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, je veľmi pravdepodobné, že Prešovčania sa dočkajú po 50 rokoch dôstojného objektu.
Výstava súťažných návrhov bude pre verejnosť prístupná do 25.marca. Potom celá výstava poputuje do Bratislavy.
(ak)
Aké sú argumenty pre novú knižnicu
ŠVK nikdy nemala v Prešove vlastné a vyhovujúce priestory. Celých 50 rokov sa depozit sťahuje z miesta na miesto. V súčasnosti knižnca sídli v deviatich objektoch. Ide o tri prevádzkové budovy a šesť skladov v Prešove a na okolí. V depozite majú vyše 600-tisíc zväzkov, ktoré sú umiestnené zväčša v budovách v dezolátnom stave. Najhoršie je na tom Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ v Záborskom, kde je narušená statika. Niekoľkokrát denne piati zamestnanci prevážajú knihy na troch vozidlách. V priemere prejazdia 80 kilometrov za deň. Podľa riaditeľky Valérie Závadskej len minulý rok náklady na pohonné hmoty pre vozidlá stáli necelých 300-tisíc a náklady za prenájom budov 737-tisíc korún. Situácia v ŠVK sa od roku 1990 stále zhoršovala, depozity nevyhovujú a obmedzuje ich to aj v starostlivosti o historický fond. Sú totiž jednou z mála knižníc, ktorá má okolo 20-tisíc vzácnych kusov, medzi nimi sú aj zreštaurované publikácie zo 16.storočia. Knižnica má 7-tisíc registrovaných klientov, denne ich služby vyhľadáva okolo 600 návštevníkov. Tí musia spravidla prísť do knižnice dvakrát. Raz, aby si vypísali objednávku a druhýkrát pre knihu.
(ak)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.