Celzia. Dlhodobá januárová priemerná teplota v Poprade je pritom mínus 4,6 stupňa Celzia. Podľa meteorológov za to môže globálne otepľovanie. "Od roku 1950 sme namerali v januári priemernú mesačnú teplotu vyššiu ako 0 stupňov Celzia iba v troch rokoch. V rokoch 1975 a 1994 bol priemer 0,3 a v roku 2006 to bolo 1,6 stupňa Celzia," uviedol pre náš denník meteorológ z meteorologickej stanice Poprad-letisko Pavol Záhoranský (na snímke).
Najchladnejšie bolo v Poprade 26 januára. Teplota vtedy klesla na mínus 13,7 stupňa Celzia. Naopak najteplejšie bolo 10 januára, kedy sa ortuť teplomera zastavila na hodnote 11,4 stupňa Celzia. "Zaujímavým paradoxom je, že kým tohtoročný január bol s priemernou hodnotou plus 1,6 stupňa Celzia najteplejším, minulý rok sme v januári zaznamenali priemernú teplotu mínus 10,2 stupňa Celzia," uviedol meteorológ.
Január je v Poprade najchladnejším mesiacom v roku. Najchladnejší deň pripadol v Poprade ale na 7. február 1947 Teplomer ukazoval 29,6 stupňa Celzia pod nulou.
Zrážkovo bol január nadpriemerný. Kým dlhodobý priemer je 22 milimetrov, tento január spadlo v metropole pod Tatrami až 77 milimetrov zrážok. Väčšina zrážok však spadla vo forme dažďa, alebo dažďa so snehom. "Zrážky vo forme snehu sme zaznamenali prvý krát 25. januára. Za 24 hodín napadlo 6 milimetrov zrážok. Snehová pokrývka dosiahla maximálnu výšku 30 januára a bolo to 27 centimetrov," informoval P. Záhoranský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.