stretnutie psovodov lavínových psov. Popri 25 domácich psoch sa kynologického cvičenia tentoraz zúčastnili aj ich kamaráti z Poľska, Česka a Bulharska.
Podľa vedúceho kynológa Horskej záchrannej služby (HZS) Ladislava Gardošíka pri organizácii tohto podujatia nejde o zábavu, ale riadnu fušku. "Neustále treba vykopávať a zakopávať figurantov (živý človek, ktorý sa skryje pod sneh, aby ho pes našiel - pozn. redakcie). Pracuje sa za hocijakých poveternostných a teplotných podmienok. Tentoraz nám ale počasie veľmi prialo, bolo priaznivé."
Psy na podujatí po absolvovaní kurzu musia pravidelne skladať skúšky. Podľa veku a schopností sú potom ohodnotení do kategórií A, B, C. Áčko dosahujú jednoročné až dvojročné psy, pre tých najskúsenejších je určená kategória C. "Keď už má pes 5 rokov a viac, už nevie podviesť, je najspoľahlivejší. Mladé psy sú rýchle, bývajú ešte zbrklé," vysvetlil kynológ HZS. Prvou časťou skúšky je ovládateľnosť. "To je napríklad rozdiel od policajných psov, kde sa cvičí poslušnosť," upresnil L. Gardošík. Potom psy čaká praktická časť. Tam nastupujú už spomínaní figuranti a ich hľadanie psami v snehu. Tu už závisí od kategórie A, B, C, do akej hĺbky je figurant zahrabaný a na akej ploche ho pes bude hľadať. Maximálne čísla sú pri hĺbke 2 metre, pri ploche to je 100 krát 100 metrov.
Gardošík podčiarkol, že cvičení psy sú stále najefektívnejším spôsobom vyhľadania človeka zasypaného v lavíne. "Hoci už na tento účel bola vyvinutá nejaká technika, nie každý postihnutý má v čase nešťastia pri sebe potrebný prístroj."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.