zatiaľ nie je možné odhadnúť. Bude to závisieť od toho, ako rýchlo sa podarí policajnej vyšetrovateľke vykonať potrebné dôkazy.
Prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Košiciach 9. Februára v dôsledku nálezu Ústavného súdu SR z 13. decembra 2006 zrušila uznesenie vyšetrovateľky Úradu justičnej a kriminálnej polície v Žiline, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie vedené za trestný čin genocídy. Zároveň jej uložila, aby vo veci znovu konala a rozhodla.
Podľa Filička prokurátorka vydala vyšetrovateľke pokyn na ďalšie konanie vo veci a uložila jej vykonať dôkazy v zmysle nálezu Ústavného súdu, a to najmä výsluchy sťažovateliek a svedkov a tiež prípadné konfrontácie. "Po vykonaní týchto úkonov vyšetrovateľka znovu procesne rozhodne," dodal Filičko.
ÚS rozhodoval na základe sťažnosti troch rómskych žien, ktoré vystupovali ako poškodené v trestnom konaní vyšetrujúcom prax sterilizácií v Nemocnici s poliklinikou v Krompachoch. Mali dôvodné podozrenie, že v ich prípadoch došlo k nezákonným zákrokom a teda k neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu, zasahujúcemu ich súkromie a rodinný život. Porušenie svojich základných práv videli v tom, že vykonanými sterilizáciami im bolo spôsobené duševné a fyzické utrpenie a odňatá možnosť v budúcnosti počať dieťa. Podľa ich názoru štát nezabezpečil náležité vyšetrenie v tejto veci a domnievali sa, že vykonané zákroky súviseli s ich rómskym pôvodom.
ÚS v náleze konštatoval, že rozhodnutie KP nedalo dostatočnú odpoveď na všetky skutkové a právne otázky, dôležité pre rozhodnutie vo veci. Zastavenie trestného stíhania, zodpovedajúce povinnosti "náležitého vyšetrenia", by podľa ÚS prichádzalo do úvahy v prípade, ak by orgány činné v trestnom konaní dospeli k záveru, že sterilizácie, ktoré boli predmetom trestného stíhania, nenaplnili znaky žiadneho trestného činu. Pripomenul, že orgány činné v trestnom konaní nie sú viazané právnou kvalifikáciou skutku pri začatí trestného stíhania. Vyšetrovateľka sa tak v zmysle nálezu ÚS bude musieť opäť zaoberať aj otázkou, či konaním lekárov nedošlo k trestnému činu ublíženia na zdraví alebo trestnému činu poškodzovania cudzích práv.
Trestné konanie vo veci nezákonných sterilizácií iniciovala v januári 2003 sekcia pre ľudské práva a menšiny Úradu vlády SR. Reagovala tým na vydanie správy Telo i duša, v ktorej boli zverejnené informácie o násilnej a vynútenej sterilizácii Rómok z východného Slovenska. Správu Telo i duša vypracovali mimovládne organizácie Centrum pre reprodukčné práva z New Yorku v spolupráci s košickou Poradňou pre občianske a ľudské práva. Podľa nich od roku 1989 došlo v štátnych nemocniciach na východnom Slovensku k približne 110 prípadom vynútenej a násilnej sterilizácie rómskych žien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.