značkám obmedzujúcich rýchlosť na 40 kilometrov za hodinu autá cez dedinu neustále prekračujú rýchlosť.
"Tie značky ako keby neboli. Vodiči obmedzenie rýchlosti úplne ignorujú, obcou prefrčia oveľa väčšími rýchlosťami. Pre chodcov je to veľmi nebezpečné," uviedol starosta Huncoviec Jozef Majerčák. Podľa neho situáciu navyše zhoršuje neustále zhusťovanie dopravy. "Povedľa sa stavia diaľnica, nové priemyselné parky. Keď nastúpi letná turistická sezóna, je to úplná katastrofa. Odhadom poviem, z 1 000 vodičov ide 900 rýchlejšie, ako by malo."
Z týchto dôvodov sa obec rozhodla na ceste umiestniť radar. Ten bude vodičom v reálnom čase ukazovať prípadné prekročenie rýchlosti, čím by ich mal od nadmerne rýchlej jazdy odradiť. "Technický je možné autá fotograficky snímať a prekročenia rýchlosti zaznamenať. Tie však my pokutovať nemôžeme, tu nastupuje prípadná spolupráca s políciou," doplnil starosta.
Myšlienku radaru veľmi víta Veronika Zummerová, riaditeľka miestnej základnej školy. "Toto opatrenie bezo zbytkov podporujem, pretože situácia je kritická. Intenzita prekračovania rýchlosti je neudržateľná. Ráno cez cestu do našej školy prechádza 400 detí, poobede sa rovnaký počet vracia naspäť." Na ceste dochádza k vážnym nehodám. Naposledy sa smrteľne zranila práve žiačka základnej školy. "Príčinou nehody a jej úmrtia nebolo nič iné, len privysoká rýchlosť vozidla," doplnila Zummerová.
Pionierom v používaní verejného radaru je pod Tatami obec Hôrka. Jej starosta Karol Irrgang si rozhodnutie inštalovať merač rýchlosti pochvaľuje. "Príjazdné rýchlosti áut na ceste sa jednoznačne znížili. Investovať do bezpečnosti ľudí sa vždy oplatí."
Cena radarového zariadenia sa podľa doplnkovej výbavy a plochy obrazovky pohybuje od 70- do 200-tisíc korún. Obec práve včera dostala prístroj, jeho inštalácia by podľa podmienok počasia mala prebehnúť do 2 až 3 týždňov.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.